Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin – Persicaria capitata

Rdesno hlavaté, latinsky Persicaria capitata (syn. Polygonum capitatum) se řadí do čeledi Polygonaceae. Je to vytrvalá, nízká, kobercovitě se rozrůstající bylina s plazivými výhony, původem z mírného pásma. Střídavé, široce vejčité listy s objímavou pochvou jsou až pět centimetrů dlouhé a tři centimetry široké, olivově zelené s výraznou červenohnědou kresbou. Drobné, světle růžové, pětičetné květy jsou sestavené v kulovitých asi jeden centimetr velkých hlávkách, které vyrůstají na tenkých až osm centimetrů dlouhých stopkách. Tento druh, zastoupený v sortimentu velmi podobnými odrůdami ´Pink´ a ´Rosa´, je okrasný spíše listy i když dostatečně kvete.

Nároky během pěstování
Vrcholové i stonkové řízky bez vrcholu o velikosti tři až pět centimetrů zakoření snadno i bez stimulátoru pod mlhou nebo mikroténovou fólií při teplotě 18 až 20 °C za dva až tři týdny. Mladé rostliny se pak vysazují jednotlivě do květináčů o průměru 9 až 10 cm nebo po třech až pěti kusech do závěsných nádob o průměru 20 až 25 cm. K sázení lze použít běžný, dobře propustný substrát se střední zásobou hnojiv a s pH kolem 6. Do zakořenění rostlin v pěstebních nádobách se udržuje teplota šestnáct až osmnáct stupňů celsia pak se postupně snižuje na 14 až 12 °C. K otužení před prodejem stačí 10 °C.
Během pěstování vyžadují rostliny hodně světla, dostatek vzduchu a rovnoměrnou zálivku. Přihnojují se slabšími, 0,1% roztoky vícesložkových hnojiv s vyrovnaným obsahem základních živin v intervalu sedm až deset dnů. K získání kompaktních výpěstků stačí jedno zaštípnutí výhonů. Ošetření retardanty není nutné.
Rdesno snáší nepříznivé větrné i deštivé počasí a je poměrně odolné vůči nemocem i škůdcům. Sem tam se v porostu mohou objevit mšice nebo molice a při nedostatku čerstvého vzduchu i plíseň šedá. Přes léto se umisťuje na slunce nebo do polostínu, kde dobře roste až do podzimu.

Příklady pěstebních postupů a použití
Rostliny v květináčích o průměru osm až deset centimetrů, vysázené začátkem až v polovině března, jsou prodeje schopné za 2 až 2,5 měsíce, tj. začátkem až v polovině května. Rostliny v závěsných nádobách o průměru 20 až 25 cm, z výsadby začátkem února, jsou hotové za 3,5 až čtyři měsíce, tedy v polovině až koncem května.
Persicaria capitata je nenáročná květina s výrazným zbarvením listů, která se uplatňuje spíše ve společných výsadbách s ostatními letničkami než jako solitéra. V truhlících, květinových mísách, závěsných nádobách i na záhonech dobře doplňuje středně nebo méně vzrůstné druhy a odrůdy s modrými, růžovými, karmínově červenými, žlutými a bílými květy jako jsou např. Anagallis monellii, Argyranthemum frutescens, Asteriscus maritimus, Brachyscome multifida, Convolvulus sabatius, Diascia hybridy, Dichondra argentea, Gazania rigens, Heliotropium arborescens, Helichrysum apiculatum, Helichrysum microphyllum, Lamium galeobdolon, Lamium maculatum, Lantana camara, Lobelia valida, Lysimachia congestiflora, Lysimachia nummularia, Monopsis lutea, Nemesia fruticans, Origanum vulgare, Sanvitalia speciosa, Sutera cordata, Torenia a Verbena hybridy i Veronica montana.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *