Autor
Kategorie:
Nezařazené

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin

Veronica montana Rozrazil horský (Veronica montana) je vytrvalá bylina z čeledi Scrophulariaceae původem z mírných a chladných oblastí světa. Má plazivé až vystoupavé, tenké stonky kořenící v nodech, menší zubaté, hluchavce podobné listy a úžlabní, světle modré květy v krátkých, vzdušných klasech. V sortimentu jsou světlomilná, k chladu tolerantní, pomalu rostoucí odrůda ´Montana´ a do polostínu vhodná, rychleji rostoucí odrůda ´Corinne Tremaine´, obě okrasné bílo zeleně panašovanými listy.

Nároky během pěstování
Vrcholové řízky o velikosti tři až čtyři centimetr zakořeňují při vyšší vzdušné vlhkosti a teplotě kolem 18 °C během dvou až tří týdnů. Mladé rostliny se pak vysazují jednotlivě do květináčů o průměru osm až devět centimetrů nebo po třech až pěti kusech do závěsných nádob o průměru 18 – 20 cm. K sázení se používá běžný, dobře propustný substrát s pH v rozmezí 5,5 až 6.
Počáteční teplota pěstování je 16 až 18 °C a po zakořenění rostlin v květináčích se snižuje na 14 až 16 °C. K otužení před prodejem stačí deset až dvanáct stupňů. Během kultivace vyžaduje rozrazil hodně světla, mírnou zálivku, střední hnojení a dostatek čerstvého vzduchu. Nároky na živiny splňují 0,15 – 0,2% roztoky plných hnojiv s vyrovnaným obsahem základních živin, aplikované v týdenních intervalech. K podpoře větvení se rostliny jeden až dvakrát zaštipují a při dodržení výše uvedených teplot není nutné použít retardanty.
Rozrazily dobře odolávají běžným živočišným škůdcům jako jsou mšice, molice nebo třásněnky, ale při nedostatečném větrání jsou napadány plísní šedou.
U spotřebitele prospívají na plném slunci nebo v polostínu, při mírné zálivce a pravidelném přihnojování a vegetaci ukončují na podzim až s příchodem mrazů.

Příklady pěstebních postupů a použití
Rostliny v květináčích o průměru osm až devět centimetrů, z výsadby začátkem až v polovině března, jsou schopné prodeje za dva až dva a půl měsíce, tj. v první polovině května. Rostliny v závěsných nádobách o průměru 18 – 20 cm, vysázené o měsíc dříve se dopěstují na stejný termín za tři až tři a půl měsíce.
Veronica montana se hodí ke kombinovaným výsadbám do závěsných nádob, truhlíků, květinových mís nebo na okraje záhonů a skalky, kde se vyjímá v blízkosti květin s červenými, modrými, fialovými, žlutými, oranžovými a bílými květy. Při výsadbách s vegetativně množenými letničkami se k ní používají druhy a odrůdy se slabším až středním vzrůstem, které nepotlačují její růst. Jsou to např. Acalypha hispaniolae, Asteriscus maritimus, Brachyscome multifida, Cuphea hyssopifolia, Diascia a Mecardonia hybridy, Monopsis lutea, Nemesia fruticans, Russelia equisetiformis, Sanvitalia speciosa, Sutera cordata, Verbena a Torenia hybridy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *