Slunce, štědrost podzimního času a olomoucké výstaviště

Výstaviště Flora Olomouc letos nabídlo návštěvníkům hned několik „lákadel“. V pavilonu A, který byl upraven ve znamení slunečnic, sídlil letošní již šestý ročník Hortikomplexu – výstavy ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků. V krátké historii výstavy to bylo poprvé, kdy vystavovatelé z řad zelinářů přizvali ke spolupráci odborníky - aranžéry, takže mimo širokého sortimentu celé řady opravdu kvalitních výpěstků lahodilo oku návštěvníka i perfektní pojetí stánků.

Ani ovocnáři se nedali zahanbit, o čemž svědčí nejen dvojnásobné vítězství odrůdy jablka ’Golden Delicious’ v kategorii jak nejlepší expozice, tak nejlepší výpěstek, ale i Svazem mladých ovocnářů uspořádaná kolekce odrůd kdoulí různých velikostí i tvarů, která byla oceněna zvláštní cenou výstaviště. Osvěžení přinesla i degustace jablek odrůd ’Golden’, ’Jonagold’, ’Šampion’, ’Idared’ a dalších ve foyer pavilonu A organizovaná odbytovým družstvem producentů ovoce CZ FRUIT.
Na výstavě nechyběly ani netradiční druhy plodin, koření a mladých rostlin. Zelenina Malé Hoštice předvedla posklizňovou úpravu a skladování zeleniny, za což obdržela cenu za nejlepší expozici. Možnost konzervace zeleniny sušením předvedl Severofrukt Travčice. Zástupci Seva – Flora Valtice nás přesvědčili, že i v České republice může dozrát bavlník.
Spolupořadatelé akce byly opět ZUČM a OU ČR, tedy odborné svazy s celorepublikovou působností. Společnou expozicí se představil další velký vystavovatel – Český zahrádkářský svaz. Všichni dohromady nabídli nezvykle široký sortiment ovoce a zeleniny.
Nejvyšší ocenění z kolekce školkařských výpěstků si odnesla, stejně tak jako loni, třešeň, tentokrát odrůda ’Kordia’ Ing. Zdeňka Bažanta, v kategorii školkařské kolekce získal prvenství Uniplant Skrbeň.
V pavilonu H se soustředila zcela určitě největší přehlídka tykvovitých zelenin v ČR – bylo zde vystaveno okolo 380 druhů tykví a tykvovitých rostlin z české produkce. Organizátoři poskytli pro inspiraci řadu receptů, jak využít a zpracovat tento neobvyklý „materiál“. Vyhlášení soutěže o nejtěžší tykev skončilo vítězstvím 82,8 kilogramového kousku Ing. Josefa Roušara, který tak předstihl Ing. Vladimíra Pokorného – ředitele olomouckého výstaviště(„Nevíme zda tykev inženýra Roušara nepřeváží jeho odborné znalosti a neoslabí jeho pozici propagátora zahradnické výstavy“).
Do budoucna popřejme pořadatelům výstavy mnoho úspěchů a spoustu originálních nápadů při organizaci dalších ročníků Hortikomplexu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *