Sladký křišťál (Sweet Crystal)

Navoďte romantizmus pomocí karafiátů Vezměte si na pomoc něžné plnokvěté karafiáty jejichž krajkové okvětní plátky vypadají jako rozpustilé střapce. V jarním trendu Sweet Crystal vytvářejí protiváhu k ostrým listům rostlin, jako je například Banksia

Vždyť měkké – ostré je jedním z kontrastů, které charakterizují květinová aranžmá jara 2003. Karafiáty podle poslední módy budou bílé nebo v různých pastelových barvách. Plnokvěté karafiáty broskvové a okrové barvy opět přicházejí do módy.
S karafiáty se můžeme setkat již v malbách a tiscích z doby renesance. Používali je milenci jako vyznání věrné lásky. V pozdější době se karafiáty staly symbolem revoluce. Mezi muži karafiát zůstává oblíbenou květinou do klopy. Například holandského knížete Bernharda můžeme spatřit na nesčetných fotografiích s krásnými plnokvětými karafiáty v klopě. Tato starobylá květina stále hraje důležitou úlohu v dnešním romantickém stylu. Velmi působivá jsou aranžmá s narcisy. Velice zajímavých kontrastů lze dosáhnout s květy pevnějších tvarů – tulipány, gerberami nebo hvězdníky. Jaro roku 2003 je reminiscencí karafiátů.

Tulipán – to je vášeň a touha
Kadeřavý květ tulipánu symbolizuje vášeň a touhu, stejně jako rozmary a nálady milované bytosti. Květinová aranžmá podle nového romantického trendu na jaro 2003 se vyznačují kontrasty a výraznými barvami. Karafiáty zde slouží jako ozdoba nebo dokonce „třešinka na dortu“.

Minigerbera – Germini pro trochu exotiky
Barevných variant gerber je nespočet – od čistě bílé a smetanové, přes nejsvětlejší žlutou po růžovou, lila, oranžovou, hnědou a červenou. Existují jednoduché i plnokvěté odrůdy, ale i odrůdy s tmavými středy květů. Gerbera je na trhu po celý rok, ale největší množství se jí dodává na jaře. Minigerbera, v řeči květinářů a aranžérů nazývaná Germini, si získala velkou oblibu a najde široké možnosti uplatnění v květinovém trendu pro nadcházející jaro.
S pastelově zbarvenými minigerberami se v jarních kyticích a aranžmá budeme setkávat často. Velmi často budou jejich květy uvázány do miniaturního biedermeieru, který poslouží jako střed různých stylových aranžmá. V některých případech bude hrát hlavní roli jediná květina. Křehké květy minigerber se často používají v drobných kytičkách, které se vejdou třeba i do skleničky na víno. Vhodnými společníky gerber mohou být narcisy a jednoduché liliové tulipány. Jindy mohou být minigerbery volně naaranžované proti pozadí tvořenému jasně modrou limonkou. Podle jarního trendu Sweet Crystal je lze kombinovat i s karafiáty nebo jednoduše použít k vytvoření nápadných exotických akcentů.

Nadýchaná krajka – Limonka
Limonium (limonka) již po desetiletí zůstává oblíbenou květinou. Nejčastějšími barvami jsou fialová, nachová a lila, existují však i odrůdy bílé a jasně žluté, jejichž květy vždy vypadají jako pečlivě naaranžované kraječky na rozvětvených stvolech. Divoké Limonium, lidově zvané statice, roste a kvete na zasolených pobřežních nivách. Latinský název Limonium je odvozen z řeckého slova leimon, louka. V Británii se Limonium lidově nazývá „mořská levandule“.
Limonium hraje důležitou pomocnou roli v romantickém trendu letošního jara, v němž se náklonnost vyjadřuje zcela novým, mladistvým způsobem, často pomocí jasných barev. Na jednu stranu může být jedním z prvků mezi krajkami, plisováním a výšivkami, které znovu přicházejí do módy a lze je použít jako límec okolo kytice. Na druhou stranu jemná krajka květů limonky kontrastuje s velkými tulipány, gerberami a trubkovitými květy hvězdníku. Formálním vazbám tak dodá neformální podtón. Někdy se používá jako elegantní, nonšalantní závoj. Tím se dostáváme k dalšímu aspektu jarního trendu – jakési snové formalitě s lehkým nádechem neskutečnosti.

Posel jara – narcis
Na začátku jara vypadají žluté narcisy jako kapky slunečního světla, které spadly na zem. Květy doslova září v dotyku paprsků slunce. Řada odrůd narcisů také krásně voní. Pro mnoho lidí je jejich vůně omamná – říká se, že v názvu Narcissus leží i původ slova narkotický (ve smyslu uspávající). U některých východních národů je tento posel jara považován za symbol neopětované lásky.
Symbolický význam narcisu je zcela odlišný v západních a východních kulturách. Možná i tím jsou tyto květiny vhodné pro nový romantický trend plný kontrastů. Na východě obecně narcis představuje oddanou lásku. Arabský básník Ibn Tamin v jedné ze svých básní nechává narcis promlouvat sám k sobě: „Mám smaragdově zelený stvol a šat ze zlata a stříbra. Však musím klopit oči při myšlence na svoji nedokonalost.“ Na západě je narcis spojován se sebeláskou. Kdo z nás neslyšel příběh krásného mladíka Narcisa, který byl natolik zamilovaný do své podoby, že se utopil ve vodě, na jejíž hladině se zrcadlila jeho tvář. Řecká bohyně odplaty jej proměnila v květinu. Možná se antičtí vypravěči nechali inspirovat narcisem, který často vídali růst s hlavou skloněnou na březích potoků a řek.
Ať se dávný příběh odehrál jakkoli, narcis v sobě nese vnitřní kontrast. Střed květu a okvětní plátky často mají různé barvy. Narcisy jsou ideální pro nový romantický trend nadcházejícího jara, trend plný kontrastů. Široké uplatnění budou mít miniaturní narcisy. Jejich žluté, okrové nebo oranžové středy květů září na pozadí bílého okvětí.

Rytířská hvězda – hvězdník
V roce 1840 byla první hlíza hvězdníku přivezena do Evropy z Chile. V karibské oblasti, v Jižní a Střední Americe se vyskytuje mnoho jejich odrůd. V 19. století by si nikdo nepomyslel, že tato mohutná květina vyrůstající ze silné hlízy se jednou stane velmi oblíbenou řezanou květinou.
Hippeastrum poskytuje květy výjimečných kvalit. V obchodě s květinami se třídí podle počtu květů na stvolu: dvou, tří, čtyř nebo více.
Holanďané používají pro označení této květiny název Rytířská hvězda, což je doslovný překlad latinského názvu Hippeastrum, který je odvozen od hvězdicovitého tvaru protáhlých trubkovitých květů.
Nejoblíbenějšími a zároveň na trhu nejvíce zastoupenými barvami jsou červená a bílá. Oblíbené jsou i červeno-bílé květy. Pro květinový trend jara 2003 jsou však nejdůležitější bílé, zvláště malokvěté nebo miniaturní odrůdy. Spolu se stylovým tulipánem a vzpřímenou gerberou vytváří formálněji laděná aranžmá inspirovaná novým romantickým trendem. Nad aranžmá a kyticemi v nichž se kombinují karafiáty, narcisy a limonky se až tají dech. Čistě bílé, svěží a nové květy jsou jako jaro samo. Stylový tvar překrásného hvězdníku spolu s nonšalancí jiných květin vytváří ostré kontrasty typické pro trend jara 2003.

Tulipán v zajetí barev
Co se počtu barevných variant týče, nemá tulipán konkurenci. Bílé, téměř černé, fialové, červené, dvoubarevné tulipány se vyskytují ve všech myslitelných barvách a odstínech, od bledých a bojácných až po výrazné a divoké. Kytice podle trendu Sweet Crystal obsahují bílé, lila a světle nachové tulipány, ale i některé odstíny terakotové barvy. Typický tvar tulipánu kontrastuje s plnokvětými karafiáty, plochými květy gerbery nebo s hvězdníky. Všechny tyto květy se vynořují z mlh křehké limonky, která je obléká do zřaseného a naškrobeného hávu. Jejich barvy jsou kdesi uprostřed mezi ostatními květinami používanými v jarních květinových aranžmá. Tulipány mají saténový lesk, který zdůrazňuje jasné barvy květů a doplňků.
Tulipán v dějinách zažil vzestup i pád. Je symbolem modlitby, oddanosti a meditace. Bývá také považován za vyznání lásky. Poprvé si slávu dobyl v dávných dobách v Turecku, kde jej nazývali lale, což je přesmyčka arabského jména boha Alláha. Turkové a jiné dávné muslimské národy považovali tulipán za květinu, která ukazuje vzhůru k Alláhovi.

Přichází jaro, přichází nový život, který nabízí plnou náruč tónů barev, tvarů a použití. Jen na vás záleží, jak podanou roku přijmete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *