Školkaři mají své odbytové družstvo

Na podpory z Evropské unie dosáhnou především odbytové organizace. Proto se i v zahradnickém resortu můžeme setkat s různými organizacemi tohoto typu. Před rokem přibyl do rodiny odbytových družstev další subjekt, a sice CZ Vita Plant, který založili výrobci ovocného školkařského materiálu. K dnešnímu dni sdružuje dvacet významných školkařských firem z celé České republiky.

Pro producenty rostlinného materiálu je velkým problémem odhad nejen množství, ale i odrůd, které mají pro to které výsadbové období připravit. Proto snahou odbytového družstva je nejen zajistit odbyt zdravotně nezávadného, vysoce kvalitního materiálu, ale i vytipovat perspektivní odrůdy a podnože a jejich kombinace. Smluvně vázaná výroba má mnoho předností a nedochází tak k disproporcím na trhu, kde poptávka není kryta výrobou a naopak nabídka se nepřekrývá s poptávkou.
Například v letošním roce se negativně projevil vliv nejasností kolem dotací na výsadby drobného ovoce, takže objednávky nebudou plně pokryty a to ani v případě, že by byl vyprodán všechen materiál.
Snahou této organizace je vypracovat prognózu potřeby jednotlivých odrůd a podnoží, popřípadě zajistit licence na nejperspektivnější z nich. Stále nám chybí dobrá rajonizaci moderních odrůd
Přestože CZ Vita Plant pracuje pouze jeden rok, již si může připsat k dobru několik úspěšných kroků:
 Zakoupení licence na odrůdy, které pocházejí z Belgie:
’Jonagored’R, zaujímá v Evropě šesté až sedmé místo v produkci a ročně se jí vyprodukuje kolem 270 miliónů kg. Jedná se o křehkou, šťavnatou odrůdu, sladkou s příjemně osvěžující nakyslou chutí. Její charakteristická chuť je nezaměnitelná s jinými odrůdami. Má atraktivní vzhled.
Úplnou novinkou je ’Jonagored Supra’R. Její výhodou je vynikající probarvení plodu, kde 90 % tvoří měkce červená barva a pouze 10 % připadá na zelenou. Zraje o deset dní před ’Jonagored’. Další předností je to, že se jedná o virus free materiál,se slabším růstem, ale větším výnosem než má ’Jonagored’.
 Novinky drobného ovoce:
černý rybíz ’Ben Hope’ pochází ze SCRI Skotsko (SCRI 243/7 x ’Westra’). Odrůda je přihlášena k právní ochraně. ’Ben Hope’ je velmi plodná odrůda s výbornou kvalitou plodů. Keř je vzrůstný, rezistentní k vlnovníku rybízovému a odolný k listovým chorobám. Je vhodný pro mechanizovanou sklizeň. Plody jsou středně velké bobule v dlouhých hroznech. Zraje těsně po ’Ben Lomon’.
Černý rybíz ’Ben Gairn’ pochází také ze SCRI Skotsko (’Ben Alder’ x ’Golubka’). Řadí se do skupiny raných odrůd. Dosahuje nadprůměrných výnosů s vysokou kvalitou bobulí. Je rezistentní k virovému zvratu rybízu a odolný k listovým chorobám. Je vhodný pro mechanizovanou sklizeň. Dozrává osm dní před ’Ben Lomon’, je vhodný na prodloužení sklizňové sezóny.
 Podnož M9, klon 337 – původ Nizozemsko: Byl založen mateční porost ve vysokém stupni množení (Basis/Elita) k produkci VF certifikovaných podnoží
 Matečnice k produkci VF oček byly založeny ve vysokém stupni množení (Elita VF): ’Discovery’, ’Gloster’, ’Melrose’, ’Golden Delicious’ klon B, ’Idared’, ’Jonagold’, ’Šampion’, ’Mitchgla’, ’Rajka’, ’Rubinola’, ’Beurré Hardy’, ’Clapp’s Favorite’, ’Konference’, ’Kaiser Alexander’, ’Williams’, ’Maďarská’.
Před novým odbytový družstvem leží mnoho práce, ale ve spolupráci s ostatními profesními organizacemi a svazy se jim jistě podaří vyřešit i tak problematickou otázku, kam a kudy jít. Zda dále pracovat se 40 odrůdami v sadech, nebo jejich počet snížit pouze na několik. Někdy i průzkum trhu neodhalí všechny potřeby a u produkce ovoce, která patří mezi dlouhodobé kultury, je každá změna problematická.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *