Autor
Kategorie:
Nezařazené

Sklizeň jablek by kvůli suchu mohla klesnout až o deset procent

Letošní sklizeň jablek bude kvůli mimořádnému suchu proti původním odhadům ve výši 155.000 tun zřejmě nižší o pět až deset procent. "Sucho způsobuje větší propad plodů. I jejich velikost bude menší," řekl tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Dodal, že nedostatek jablek na pultech obchodů nehrozí, protože úroda bude i tak na úrovni průměru posledních let.

Čeští ovocnáři mají pod umělou závlahou asi 12 procent jabloňových sadů, což může velikost budoucí úrody ovlivnit jen omezeně. Ludvík poznamenal, že v největší pěstitelské oblasti v Evropě, v severní Itálii, je pod závlahou až 80 procent sadů. Naopak pozitivem letošního roku je zatím malé poškození sadů kroupami. Ovocnáři poškození krupobitím odhadují jako nejmenší za poslední tři roky. Obdobná situace jako u jablek se dá ve velikosti úrody očekávat i u hrušek. „Jak na tom české sady konkrétně jsou, by se mělo poznat asi za dva týdny, kdy se začne sklízet významná letní odrůda James Grieve,“ řekl Ludvík. Protože je celá vegetace jabloní asi o dva týdny vpředu, mohlo by se ještě do konce srpna začít se sklizní prvních raně zimních odrůd, například Rubínu.
Poptávka po jablcích byla v červenci, jako každoročně, jednou z nejslabších v roce. „Lidé v tomto období dávají přednost jiným druhům ovoce,“ řekl Ludvík. Růst poptávky se předpokládá právě s nástupem odrůdy James Grieve. Z jiných druhů ovoce je v plném proudu sklizeň švestek a v závěru je sklizeň višní a broskví. „U švestek to vypadá na průměrnou úrodu, takže milovníci slivovice by neměli mít obavy,“ uzavřel Ludvík.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *