Sklízeč pastináku

Sklízeč Selectall 1600P firmy Everett Bros Engineering je přívěsný za traktorem. Poskytuje místo až 10 pracovníkům u přebíracího stolu. Největší podíl na konstrukci hlavních uzlů má však firma Tompsett Burgess Growers, jeden z největších producentů sklízečů mrkve a pastináku.

Vyorávací radlice je 180 cm široká. Je vybavena vyrovnávacím mechanismem, který udržuje sklízený produkt v rovnoměrné vrstvě jak na radlici, tak i na čistícím stole při práci na svahu. Kola sklízeče jsou poháněna od traktoru. Mají silové řízení a natáčejí se tak, aby sledovala koleje traktoru. Poloha vykládacího dopravníku je stavitelná a zaručuje nízkou výšku pádu kořenů a tím i jejich menší poškozování. V normálních podmínkách na sklízeči u přebíracího stolu pracuje 6 pracovníků, ale v obtížných sklizňových podmínkách je zde místo i pro 10 pracovníků. Tito pracovníci jsou chráněni před nepohodou plachtou a ohřívačem vzduchu. Na sklízeči je rovněž přenosný generátor pro osvětlení stroje. Jedním ze specifických rysů stroje je možnost volby pozitivní nebo negativní selekce. V příznivých sklizňových podmínkách se odstraňují kameny, hroudy a nekvalitní kořeny a ponechávají se kvalitní kořeny pro supermarkety. V opačném případě, v obtížných podmínkách je snadnější vybírat kvalitní kořeny a dávat je na další dopravník a nechat nekvalitní a příměsi na stole ve stroji. V tom případě se stlačením tlačítka hydraulicky přestaví dopravníky stroje, aby příměsi padaly na zem a kvalitní mrkev na vynášecí dopravník a do přepravních prostředků.
Bylo zjištěno, že odstranění nečistot a příměsí z kořenů, manipulace s nimi a dovezení do skladu stojí 10 GBP/t. To tvrdí (a může to tvrdit) pan Arthur Gunn, manažer společnosti Tompsett Burgess Growers, která pěstuje pastinák na ploše 325 ha v East Anglia. Od července do dubna dodává pastinák do supermarketů, pak přesouvá stroj do Španělska a vyplňuje zbývající měsíce z polí, které tam má pronajaty. Sklízeč kromě odstraňování příměsí rovněž šetrněji nakládá se sklízeným produktem. Cena stroje je 150 000 GB.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *