Sítě proti škůdcům ve skleníku jsou

Všeobecně se pociťuje nedostatek alternativních prostředků k ochraně rostlin. V Nizozemí proto podporují hlavně biotechnické metody, mimo jiné využití sítí proti škůdcům. Ochranné sítě existují už 8 - 9 let, s jejich širším využítím jsou však ještě problémy.

problémy. V podniku Leen Huismann v Naaldwijk se skleníková plocha chráněná sítěmi za tu dobu zvýšila více než 10 x, z 10.000 m2 na současných 150.000 m2. Pro následující rok podnik počítá a 20 – 40 krytými hektary. Ke vzestupu dochází i ve SRN.
Sítě se připevňují na hřebenové větrací otvory ve formě harmoniky, která se při zavírání větracích oken stahuje tak těsně, že neodnímá prakticky žádné světlo. Připevněná je gumovými lištami k hliníkovému profilu. Jiným typem je síť ke skleníku připevněná speciální konstrukcí mezi hliníkovými profily. Vlastní síť je vyrobená ze speciálního tvrdého polyesteru a má nepatrnou váhu. Materiál ovšem snižuje světelnost o 30 %. Čím větší je zasíťovaná plocha, tím lepší je ovšem možnost větrání. Síť ná standardní velikost ok 0,8mm x 0,8 mm.
Pracuje se na vývoji vertikální síťové struktury, která by umožňovala použití ok 1mm x 1 mm. Náklady na sítě proti hmyzu činí u širokoloďových skleníků 7 – 9 DM/m2 skleníkové plochy. Při jednostranném větrání jsou náklady téměř poloviční.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *