Autor
Kategorie:
Nezařazené

Sedum ’Matrona’ (rozschodník ’Matrona’)

Charakteristika rostliny Rozchodníky zahrnují nesmírně bohatý rod dužnatých sukulentních letniček, stálezelených dvouletek, stálezelených nebo částečně zelených trvalek až po stálezelené keře a polokeře. Hojně se využívají do skalek, na lemy a kamenné zídky.a k výsadbám do nádob. Četné vytrvalé rozchodníky jsou v oblasti Evropy hojně rozšířeny od nížin až do hor.

Sedum ’Matrona’ je trsnatá trvalka. Kříženec v současné době obohatil sortiment vysokých kultivarů. Rostlina má tlusté masité kořeny a také lodyhy nad zemí jsou silné a vzpřímené. V pravidelných odstupech vyrůstají.oválné dužnaté listy.. Na okrajích jsou nepravidelně zubaté, s tmavou žilnatinou. Rostliny dosahují výšku 40 – 60 cm.
Vyniká mezi ostatními rozchodníky především tmavým purpurovým zbarvením lodyh, zelenopurpurovým vybarvením listů. Mezi vysokými rozchodníky oceníme také kompaktnost a hustotu.celé rostliny. Koncem jara a na počátku léta vykvétají z růžových poupat malé hvězdicové květy. Drobné růžovopurpurové kvítky jsou seskupené na konci lodyh v bohatá pevná plochá květenství. Kvetou v průběhu léta až do podzimu.

Nároky na stanoviště
Potřebuje slunce. Nejlépe roste na slunečném stanovišti v propustné živné půdě. Na půdu neklade žádné další nároky. Rostliny záhy vytvářejí mohutné trsy, které jsou ozdobné po celou sezónu. Na jaře drobnými rašícími růžičkami listů, později nezaměnitelným habitem a posléze plochým květenstvím.. Na stinných místech se rostliny zbytečně vytahují a snadno rozklesají. Také vybarvení má mdlé tóny. Na zimu trsy přihrneme organickým materiálem. Kvetoucí lodyhy se hodí také k řezu a pro dekorace. Dobře se suší. Množí se na jaře dělením trsů anebo vrcholovými řízky nekvetoucích větví. Rostliny lákají také motýly snadnopřístupným nektarem. V průběhu roku nevyžadují žádnou zvláštní péči. Pouze v nádobách zajistíme přiměřenou zálivku. Nepřemokřujeme. Necháme substrát proschnout. Bez újmy snese i delší období sucha. Velmi dobře roste na exponovaných slunečných místech. Díky svým malým nárokům a výraznému vzhledu je předurčena na balkony, lodžie a patia do nejrůznějších nádob

Použití
Je to vynikající trvalka, která se hodí do volné půdy i do nádob. Nenáročná na půdu i ošetřování. Výrazným zbarvením s bronzovými nádechy oživí zelené tóny v průběhu celé vegetace, nejen v období květu. Výrazné květenství si zachovává i po zaschnutí dekorační účinek
Sedum ’Matrona’ je vynikající rostlinou do smíšených záhonů i volných skupin. Lze jej použít také.jednotlivě. Výrazně dokresluje větší skalky, svahy a paty kamenných zdí. Je neodmyslitelnou součástí větších letních a podzimních nádob. V nádobách působí stejně dobře samostatně, jako ve skupině rostlin. Můžeme je kombinovat s trvalkami, travinami,.drobnými skalničkami i zakrslými jehličnany. Nabízí se celá řada možností. Díky svému kompaktnímu růstu a tmavému zbarvení velmi dobře působí společně s trávami. Také snadno vytvoříme nádobu či koutek, který nemusíme často zalévat. Stačí zkombinovat nejrůznější druhy rozchodníků různých výšek. Například nízké Sedum ternatum s oválnými světle zelenými lístky vykvétá bíle v květnu a červnu, k němu se přidává Sedum pulchellum s uzounkými listy připomínajícími drobné jehličky a s podobnými nachovými tóny květů jako má právě ’Matrona’, pozoruhodný porost ve tvaru koberce vytvoří i Sedum album. Na podzim zase může ’Matrona’ doplnit oblíbenou vysokou odrůdu rozchodníku ’Herbstfreude’. Dalšími vhodnými společníky jsou různé bylinky s pestrým listem a např. dlužicha (Heuchera), kterou kombinujeme v zelených i nachových tónech.. Květenství působí dekorativně i zaschlé v zimě. Proto rostliny někdy sestřihujeme až v předjaří. Musíme si počínat opatrně, abychom neporušily nové listy a lodyhy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *