Rychlost a kvalita vítězí

Zahradnictví Radek Foitl je zahradnická realizační firma z pražské Tróji. Zabývá se především zakládáním a údržbou soukromých zahrad a obecních ploch. O zakázky rozhodně nemá nouzi a na svém kontě má například také rekonstrukci Kinského zahrady na Smíchově. Potřeba ušetřit čas využitím techniky i na velmi svažitých pozemcích o menších rozlohách vedla Radka Foitla k rozhodnutí pořídit si zdatného pomocníka. Volba nakonec padla na jednoosý nosič nářadí Goldoni Special Lux 140 a zakladač trávníků Minimot 80.

„Často pracujeme na zahradách o rozloze 500, maximálně 1500 metrů čtverečních. Pozemky bývají svažité, s domy většinou umístěnými uprostřed. Navíc často potřebujeme techniku operativně přemístit jinam, a k tomu je menší, a přitom výkonný stroj naprosto ideální,“ vypočítává Radek Foitl důvody svého rozhodnutí. Při výběru značky a typu kladl důraz především na kvalitu, zkušenosti s výrobou a v neposlední řadě i pořizovací cenu. Všechny tyto parametry nakonec splnil italský výrobce zemědělské a zahradnické techniky, společnost Goldoni, kterou na našem trhu zastupuje Cime Pelhřimov. Jednoosý nosič nářadí Special Lux 140, který si Radek Foitl nakonec koupil, je z nabízených typů druhý nejvýkonnější. Je osazen jednoválcovým naftovým motorem Lombardini 3LD 510 (12,2 koní) a v jeho standardní výbavě je mimo jiné i šesti rychlostní převodovka (4 stupně dopředu a dva zpáteční), diferenciál s uzávěrkou diferenciálu a dva vývodové hřídele, z nichž spodní je synchronizovaný s pojezdovou rychlostí včetně reverzu. Brzdy jsou nezávislé a samostatně ovladatelné na každé kolo a řídítka výškově i stranově nastavitelná.
Do nabídky společnosti Cime, s. r. o. sáhli zahradníci také pro zakladač trávníků Minimot 80 o záběru 80 cm (vyrábí společnost Carbogreen). „Při naší práci většinou preferujeme univerzální stroje, ale zatím nepočítáme s tím, že bychom jednoosý nosič používali ještě k nějaké jiné pracovní operaci, než je zakládání trávníků, vysvětluje Radek Foitl. Až do loňského podzimu pracovali s klasickým dvouosým traktorem a kultivátory, pak se ale nahromadily „trávníkové“ zakázky a bylo potřeba sehnat specializovaný stroj. Zatím jej vyzkoušeli na udusané polní cestě, kamenitém i velmi svažitém pozemku a také za sucha, a s výsledkem byli opravdu spokojeni. Půda byla zpracována podstatně lépe než s rotavátorem, a také za mnohem kratší dobu. „Připravit pozemek o ploše kolem 1000 m2 by mi dříve se dvěma pomocníky trvalo celý den, teď jsme měli za dvě hodiny hotovo a navíc opravdu kvalitně,“ usmívá se Radek Foitl, pro kterého je nejlepší reklamou dobře odvedená práce a spokojený zákazník. Poměrně robustní nářadí Minimot 80 je vybaveno extrémně pevnými pracovními orgány – nože uchycené k rotoru se otáčejí protisměrně, takže jsou schopny dokonale zpracovat rostlinné zbytky. Zpracovaná hmota je prosévána a na povrchu zůstává kvalitní jemná zemina. Plevele, zbytky trávníků nebo kameny se ukládají do spodní vrstvy a hloubka přípravy půdy je jednoduše nastavitelná. Výrobce vyvinul a patentoval samovyvažování stroje, který je tak snadno ovladatelný.
Kromě Radka Foitla pracuje v Praze se stejnou sestavou více uživatelů a všichni jsou maximálně spokojeni nejen se stroji, ale i s přístupem firmy CIME Pelhřimov a dodávající dceřiné společnosti CIME-S se sídlem v Čížkovicích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *