Růže v nádobách

Půvabná růže patří po staletí mezi nejoblíbenější rostliny. Nacházíme ji od venkovských chalup až po královské paláce, skví se v nejednom šlechtickém erbu. Archeologové dokládají růžový věnec v egyptských pyramidách a mnoho pramenů svědčí o mimořádné oblibě růží v antice.

Není divu, že důstojně krášlila také další epochy. Průlomem byl konec 18. století, kdy byly v Číně vyšlechtěny první remontantní čajohybridy. Šlechtění soudobých zahradních růží se soustředilo v 19. století především do Anglie a Francie. Za posledních dvě stě let vznikl bezpočet odrůd různých tvarů, barev i velikostí. Dnes se s růžemi setkáváme jak ve veřejné zeleni, tak v soukromých zahradách. Současný bohatý sortiment umožňuje také pěstování růží v nádobách. Posledních dvacet let se rychle a úspěšně rozvíjí šlechtění drobnokvětých kompaktních růží, určených pro omezený prostor. Milovníci růží tedy nemusí vlastnit ani záhon, postačí vhodné místo na balkoně, terase, případně na širším parapetu. Samozřejmě existují i drobné růžičky vhodné pro pěstování v interiéru.
Charakteristika rostliny
Do nádob používáme především nízké keříčkové růže, označované jako terasové nebo miniaturní. Vyznačují se úhledným kompaktním tvarem a dlouho kvetou. Dosahují maximální výšky 50 – 60 cm. Listy jsou lesklé a drobné. Květy jsou menší, než u standardních zahradních růží, rostliny bujně kvetou od května až do zámrazu. Paleta barev je velmi bohatá. Každým rokem se představují nové pozoruhodné odrůdy. Šlechtitelé se zaměřují na vysokou odolnost rostlin proti chorobám i škůdcům. Mnohé odrůdy se pěstují očkované na kmínku jako stromkové růže.
Doporučené kultivary: ’Angela Rippon’, ’Baby Bio’, ’Baby Masquerade’, ’Bright Smile’, ’Gentle Touch’, ’Kent’, ’Lilli’, ’Marlene’, ’Nozomi’, ’Rose de Meaux’, ’The Fairy’, ’Top Marks’, ’Trumpeter’, ’Warm Welcome’ (pnoucí miniaturní).
Nároky a pěstování
Daří se jim na slunečném vzdušném stanovišti, chráněném před větrem. Půda musí být humózní a dobře propustná, kořeny nesmí stát trvale ve vodě. Pro výsadbu používáme speciální substrát pro růže nebo kvalitní kompostovou zeminu. Na jaře provedeme krátký řez několik centimetrů nad podnoží (na 3 až 4 očka) a rostliny důkladně pohnojíme. Naposledy hnojíme v červenci. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujeme.
Upozornění
Při nedostatečné zálivce růže málo kvetou. Zaléváme rostliny přímo ke kořenům nebo instalujeme závlahový systém. Týdně by měla jedna rostlina podle velikosti dostat 9 až 18 litrů vody. Máte-li větrný balkon nebo terasu, chraňte růži závěsnou rohoží.
Přezimování
Rostliny v nádobách chráníme důsledně před mrazy. Zvláštní ochranu vyžadují v zimě stromkové růže. Růže můžeme přezimovat na chladném tmavším místě při teplotě kolem 5 0C. Ponecháváme-li je venku, podložíme nádobu izolací (např. polystyrenem, dřevem), obložíme ze stran a ovážeme. Osvědčilo se omotání nádoby bublinkovým polyetylénem. Keřík ještě přikryjeme chvojím nebo pilinami. Stromkové růže navíc zvlášť chráníme v místě štěpování korunky na kmín ku.
Použití
Růže v nádobách mohou být nejen na balkoně, ale na slunném místě v bytě, na parapetu, schodišti, okraji terasy. Také v nádobách můžeme kombinovat různé typy růží. Růže na kmínku např. podsadíme miniaturními nizoučkými růžemi. Sesazujeme barevně tón v tónu nebo vytváříme pestrou směs. Vhodné jsou i kombinace s jinými drobnými keříky a trvalkami, např. svatolínou, zběhovcem, kontryhelem, dlužichou, kakosty, šantou, drobným šaterem, příp. nízkou vajgélií nebo vždyzelenými drobnými dřevinami -brslenem, barvínkem, nízkým zimostrázem apod. Velmi žádanou je např. levandule, která doplňuje modrou barvu, odstín, který v syté podobě jako jediný mezi růžemi schází. Navíc uvedené rostliny zkrášlí kompozici i v době, kdy právě růže nekvetou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *