Rozšíření sortimentu odrůd salátu v roce 2008

Odrůdová skladba zeleniny je v současné době velmi široká. Po vstupu České republiky do Evropské unie není třeba pro distribuci v České republice další registrace odrůd, které již byly registrovány v jiném státě Evropské unie.

V České republice jsou dnes registrovány Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (UKZUZ) hlavně odrůdy našich šlechtitelů nebo odrůdy od šlechtitelů zahraničních. Vzhledem k nepřeberné škále tvarů, barev a velikostí se šlechtění salátu dnes zaměřuje především na rezistence k chorobám nebo na speciální použití. To zahrnuje například některé velmi rané odrůdy salátu určené pro sklizeň ve stadiu baby-leaf do salátových směsí.

´Gelbus´

Jedná se o pozdní odrůdu salátu římského typu, vhodnou pro jarní a podzimní pěstování. Byla vyšlechtěna firmou Semo, s. r. o., Smržice, Česká republika.
Listy jsou vzpřímené, obvejčité, světle až středně žlutavé až zelené, bez antokyanu, tlusté, středně bublinaté, se slabě zvlněným okrajem. Hlávka je otevřená, velmi velká, volná, na řezu elipsovitá až široce elipsovitá.
Doba vybíhání do květu v podmínkách dlouhého dne je střední až pozdní.
Odrůda je rezistentní k plísni salátové rasa Bl 16 a Bl 23 a k virové mozaice salátu.

´Medimo´

Pozdní odrůda ledového salátu, vhodná pro celoroční pěstování. Byla vyšlechtěna firmou Semo, s. r. o., Smržice, Česká republika.
Listy jsou polovzpřímené, příčně elipsovitého tvaru, středně zelené, bez antokyanu, středně tlusté až tlusté, středně bublinaté, se středně až silně zvlněným okrajem. Hlávka je uzavřená, střední až velká, hustá až velmi hustá.
Doba vybíhání do květu v podmínkách dlouhého dne je pozdní až velmi pozdní.
Odrůda je rezistentní k virové mozaice salátu.

´Larsen´

Pozdní odrůda ledového salátu, vhodná pro celoroční pěstování. Byla vyšlechtěna firmou Moravoseed, spol. s r. o., Mikulov, Česká republika.
Listy jsou polovzpřímené, příčně široce elipsovitého až příčně elipsovitého tvaru, středně zelené až šedozelené, bez antokyanu, středně tlusté až tlusté, středně až silně bublinaté, s malými bublinami, se středně až silně zvlněným okrajem. Hlávka je uzavřená, středně velká, velmi hustá, na průřezu kruhovitá.
Doba vybíhání do květu v podmínkách dlouhého dne je velmi pozdní.
Odrůda je rezistentní k plísni salátové rasa Bl 16, Bl 21 a Bl 23.

´Mohawk´
Poloraná až pozdní odrůda ledového salátu, vhodná pro jarní až podzimní pěstování. Byla vyšlechtěna firmou SVS Holland, B.V., Enkhuizen, Nizozemsko. Zástupcem pro Českou republiku je Ing. Milan Říha, CSc, Praha.
Listy jsou vodorovné až polovzpřímené, příčně široce elipsovitého až příčně elipsovitého tvaru, středně až tmavě zelené až šedozelené, bez antokyanu, středně tlusté až tlusté, středně bublinaté s malými až středně velkými bublinami a se středně zvlněným okrajem. Hlávka je středně velká až velká, středně hustá.
V podmínkách dlouhého dne nevybíhá do květu.
Odrůda je rezistentní k plísni salátové rasám BL 16, Bl 19, Bl 21 a Bl 23.

´Biondyne´

Velmi raná odrůda ledového salátu typu Batavia, vhodná pro jarní, letní a podzimní sklizně jako baby-leaf. Salát typu Batavia má neutrální chuť hlávkového salátu, strukturou a vyšším vzrůstem se ale spíše podobá ledovému salátu. Tato odrůda byla vyšlechtěna firmou Orosem, s. r. l., Azzano San Paolo, Itálie. Zástupce v České republice je firma Oseva Pro, s. r. o., Praha.
Listy jsou vzpřímené až polovzpřímené, střední až tlusté, světle žlutavé, bez antokyanu, slabě až středně lesklé, středně až silně bublinaté s malými bublinami, se silně zvlněným okrajem, s mělkými středně hustými zářezy. Tvoří velmi volnou až volnou otevřenou, středně velkou hlávku.
Doba vybíhání do květu za dlouhého dne je raná.

´Red Ruby´

Raná až středně raná odrůda listového salátu typu Lollo Rossa, vhodná pro jarní, letní a podzimní sklizně jako baby-leaf. Byla vyšlechtěna firmou Orosem, s. r. l., Azzano San Paolo, Itálie. Zástupce v České republice je firma Oseva Pro, s. r. o., Praha.
Rostlina je malá. Listy jsou vzpřímené až polovzpřímené, tenké, velmi tmavě červenavé, silně lesklé, silně bublinaté s malými bublinami, se silně až velmi silně zvlněným okrajem, s mělkými středně hustými až hustými zářezy. Netvoří hlávku.
Doba vybíhání do květu za dlouhého dne je střední.

´Rubja´

Raná až středně raná odrůda listového salátu typu Lollo Bionda, vhodná pro jarní, letní a podzimní sklizně jako baby-leaf. Byla vyšlechtěna firmou Orosem, s. r. l., Azzano San Paolo, Itálie. Zástupce v České republice je firma Oseva Pro, s. r. o., Praha.
Listy jsou vzpřímené až polovzpřímené, středně tlusté až tlusté, slabě žlutavé, bez antokyanu, středně bublinaté s malými až středními bublinami, se středně až silně zvlněným okrajem, s velmi mělkými až mělkými řídkými až středně hustými zářezy. Tvoří otevřenou, středně velkou až velkou, volnou hlávku.
Doba vybíhání do květu za dlouhého dne je pozdní.
Odrůda je rezistentní k plísni salátové rasa Bl 16 a Bl 23 a je rezistentní k virové mozaice salátu.

Uvedené odrůdy salátu byly zkoušeny a popsány na stanici ÚKZÚZ v Dobřichovicích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *