Rozkvetlá okna a balkóny trochu jinak – převratný objev ve výživě a hnojení konečně tady !

Většina z nás při vycestování za hranice jižním směrem v němém úžasu obdivuje nádherně opravená stavení i v sebemenších vesničkách. Malebnost domů je zajisté umocněna záplavou květin v oknech, balkonech i v jejich okolí.

Jak je možné, že zde květiny tak krásně a bohatě kvetou a u nás se jim tak nedaří? Příčina není pouze ve vlhčím klimatu, ale především ve správném hnojení. Musíme si uvědomit, že jakákoliv pěstební nádoba, ale především balkónový truhlík, je prostorově velmi omezen, zeminy se do něj vejde poměrně málo, sazenice velmi rychle živiny odčerpají a pak už stačí ,,jenom“ několikrát zapomenout přihnojit a rostliny prakticky ,,sedí“.
V letošním roce přichází na náš trh hnojivo Substral Osmocote Plus, které můžeme právem nazvat průkopníkem v pěstování balkónových rostlin, ale nejen jich. Jedná se o granulované hnojivo, s pozvolným uvolňováním živin po dobu 6 měsíců, to znamená po celou vegetační dobu rostlin od května do zámrazu.
Hnojivo se velmi snadno aplikuje, je velmi šetrné k životnímu prostředí, protože téměř bezezbytku je spotřebováno rostlinou. Substral Osmocote Plus tvoří granule živných solí, stopové prvky a pryskyřičný obal, který reguluje uvolňování živin do půdy. Každá granulka obsahuje všechny složky výživy pro neširší spektrum rostlin. Je určeno pro květiny, keře, okrasné dřeviny a ovocné stromy.

Jak působí Substral Osmocote Plus?
– každá granule hnojiva je obalena vrstvou speciální rostlinné pryskyřice
– po zapravení do půdy dochází k narušení tohoto obalu vodou, která proniká do granulky a rozpouští jednotlivé prvky výživy na směsi, pro rostliny dobře stravitelné
– rychlost uvolňování závisí na teplotě půdy, čím je větší teplota, tím je uvolňování živin rychlejší
– v chladnějším období, kdy je potřeba živin menší, je i uvolňování živin do půdy pomalejší
– při průměrné teplotě půdy 21 0C působí hnojivo v půdě přibližně 6 měsíců.

Dávkování a postup:
– na 1 litr zeminy dávkujeme 3 – 5 gramů hnojiva přiloženou odměrkou
– odměřené množství zeminy promícháme s příslušným množstvím zeminy, naplníme pěstební nádoby a vsadíme rostliny
– rostliny do 48 hodin prolijeme

Tím je veškerá starost s výživou a hnojením po dobu celé vegetace skončena. Odpadá úmorné pravidelné přihnojování, neustálé finančně náročné dokupování hnojiv a rostliny přitom rostou a neuvěřitelně kvetou .

Pro ty, kteří již rostliny zasadili a chtějí přesto tento převratný způsob vyzkoušet, nemusejí rostliny z nádob vyndávat , ale mohou použít stejné hnojivo , dodávané ve formě tebletovaných granulí, slisovaných do tvaru válečků, připomínajících malé kukuřičky. Tyto tablety se jednoduše k rostlinám zastrčí tak, že jsou pod povrchem země. Dávkují se v závislosti na velikosti rostliny a pěstební nádoby ( např. květináč do průměru 10 cm jedna tableta nebo jedna tableta na jednu rostlinu v osázeném truhlíku.
Hnojivo se dodává v balení 12 kusů tablet, granulované 250g nebo 1 kg. Cena tabletového balení se pohybuje kolem 60 Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *