Řezané květiny – sasanka (Anemone)

Sasanka se stala vyhledávanou řezanou kvěinou nejen do svatebních kytic, ale i do aranžmá pro všední den. Sasanky se vyznačují barevnými květy, připomínajícími mák, ale i atraktivním listem.

Plané druhy mají jednoduchý nebo plný květ v barvě bílé, žluté, růžové, modré nebo fialové. Jsou rozšířeny v mnoha zemích Evropy, Severní Americe a v Japonsku. Původem pocházejí ze Středozemí a Blízkého Východu. V severní Evropě se pěstovaly již v sedmnáctém století, šlechtit se ale začaly až v osmdesátých letech dvacátého století, kdy byl vyšlechtěn hybrid ´Mona Lisa´.
Název sasanka je odvozen od řeckého slova anemos – vítr, pro způsob roznosu semen na velkou vzdálenost.
V květinářských obchodech se nejvíce objevuje Anemone coronaria. Díky šlechtění jejich květy dosahují 5 cm, u hybridů Anemone coronaria Marianne až 10 cm v průměru. Řada Marianne zahrnuje několik kultivarů – červený ´Marianne Red´, který byl uveden na trh v sezoně 1997/98, žlutý ´Marianne Orchid´ a modrý ´Marianne Blue´. Životnost ve váze se pohybuje kolem 14 dnů.
Sasanky jsou citlivé na průvan a na přímé sluneční paprsky.
Sasanka ´Marianne Red´ získala své jméno po Marianně, symbolu Francouzské republiky. Od roku 1877 zdobí busta Marianny radnice po celé Francii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *