Prognóza sklizně jádrovin v EU v roce 2005

Podle odhadu evropské instituce pro ovocnářství Eurofel Brussels by se mělo letos v členských zemích EU (25) sklidit celkem 10,074 mil. t jablek. Předpokládaná sklizeň jablek v EU bude letos o 2 % nižší než v předešlém roce, hlavně díky poškození květů pozdními jarními mrazíky v nových členských zemích, kde tento celkový pokles produkce je v průměru 15%.

Všeobecně za posledních 10 let je znát celkový mírný pokles produkce jablek ve starých členských zemích (EU 15). Ze států mimo EU je zřetelný nárůst produkce jablek v Turecku, pro letošní rok je prognóza ve výši 2 500 tis. t jablek (+19%). Prognóza sklizně jablek předpokládá největší nárůst u odrůd Fuji (+40 %), Pink Lady (+ 18%), Gala (+ 12 %) a Golden Delicious (+ 8%). Největší propad ve „starých zemích“ je u odrůd Anurca, Elstar a Idared. Plocha intenzivních ovocných sadů se snížila v členských zemích (EU 15) za posledních 15 let o 13% na 1 082 tis. ha.
Sklizeň hrušek v EU (25) se předpokládá ve výši 2,462 mil. t hrušek, což je pokles o 4% oproti předešlému roku. V nových státech EU je tento pokles na úrovni 24%. Dominující odrůdou u hrušní zůstává Konference (598 tis.t), která se pěstuje především v severnějších oblastech EU.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *