Pro kontejnerované stromy do Veltrus

Středočeské městečko Veltrusy se do podvědomí mnohých dostalo díky povodním v roce 2002, které mimo jiné zaplavily zdejší barokní zámek. Nádherná památka vybudovaná českým šlechtickým rodem Chotků se zásahu vodním živlem zotavuje doposud a částky investované do oprav se pohybují v řádech sta miliónů korun. Jen větší vzdálenost od břehů řeky Vltavy zabránila tomu, aby se v podobné situaci ocitlo také zahradnictví Petra Jelínka. Naopak, firma specializovaná na pěstování okrasných dřevin a zejména kontejnerovaných stromů dobře prosperuje a chystá další rozšiřování.

Celkem pět hektarů pěstebních ploch, jež má Petr Jelínek na své podnikání k dispozici, je zčásti koupených a zčásti pronajatých. Firma prakticky funguje od roku 1991, kdy více než polovinu její činnosti tvořilo plánování a realizace veřejné zeleně i soukromých zahrad. „Sortiment a kvalita rostlinného materiálu pro realizace však nebyly v době našich začátků dostatečné, a tak jsme se do jeho pěstování pustili sami. Jenže plochu školky bylo třeba postupně rozšiřovat, takže nyní tvoří produkce rostlin zhruba 90 % naší činnosti a na vlastní realizace již mnoho času nezbývá,“ popisuje absolvent mělnické zahradnické školy Petr Jelínek proměny svého podnikání. Přesto má na svém kontě mnohahektarové plochy, mimo jiné i realizace větších celků, jako je například sídliště Velká skála v pražské Troji se sedmi sty bytovými jednotkami a výsadbou 800 vzrostlých stromů nebo prestižní zakázku na sadové úpravy okolí českého velvyslanectví v Paříži. Jeho rodinná firma má v současné době sedm stálých zaměstnanců a své výpěstky dodává především do zahradních center a realizačním firmám. Poměrně velkou část jich nabízí i konečným spotřebitelům ve vlastní maloobchodní prodejně. Věnuje se pěstování prostokořenných i balových okrasných dřevin ve volné půdě, ale specializuje se především na kontejnerované dřeviny, hlavně stromy. Rostliny pocházejí z vlastních i tuzemských zdrojů a z důvodu rozšiřování sortimentu nakupuje Petr Jelínek sadbu i od několika dodavatelů ze zemí Evropy, a to včetně chráněných a novinkových odrůd. Je například jedním z prvních tuzemských prodejců růží od jednoho z nejznámějších a nejuznávanějších šlechtitelů na světě – německé firmy Kordes.

S kontejnery po celý rok
Pěstováním stromů v kontejnerech se podstatně prodlužuje období vhodné k jejich výsadbě – přesazovat je na trvalé stanoviště lze při zajištění dostatečného přísunu vody i v letním období a pokud není zamrzlá půda, je možné sázet i v zimě. Další nespornou výhodou je také jednodušší výsadba i následná péče. Při přepravě či vlastní výsadbě nedochází k porušení kořenového systému rostlin a takto sázet je možné i vzrostlé stromy. Navíc je při dodržení určitých pravidel zaručena stoprocentní ujímatelnost a efekt po výsadbě je okamžitý. Z pěti hektarů pěstebních ploch tvoří necelou pětinu právě stromy v kontejnerech, které jsou v nabídce v mnoha velikostech – od 15 do 1000litrových kontejnerů a výšky sedmi metrů (obvod kmene 6/8cm až po 35/40cm). Přibližně půl hektaru zaujímá kontejnerovna a většinu ploch potom volná půda, kde se rostliny předpěstovávají. Vše je pěkně pohromadě na sousedních pozemcích, takže při přesazování rostlin ve školce je podstatně omezen výsadbový šok.
Obecně je pěstování stromů ve školce dlouhodobou záležitostí. Rostliny se předpěstovávají ve volné půdě a následně se vysazují do kontejnerů, kde se pravidelně přihnojují a ošetřují – vše s cílem získat kvalitní výpěstky, které uspokojí i toho nejnáročnějšího zákazníka. Důležité z hlediska kvality jsou také konstrukce pro fixaci stromů a zimní bandážování, neboť kontejnerované stromy jsou velmi náchylné k poškození větrem a mrazem. Rostliny pěstované v kontejnerech jsou rovněž velmi náročné na závlahu a výživu, takže se jako nejvhodnější osvědčilo automatické kapkové zavlažování (dvakrát denně). Co se týče pěstebních nádob, naleznete ve veltruské školce v podstatě všechny typy. „V převážné míře používáme klasické plastové kontejnery, částečně pěstujeme v textilních taškách a také v klasických manžetových airpotech či airpot taškách,“ vysvětluje Petr Jelínek. Podle něj má každý z těchto způsobů má svá specifika a výhody pro konkrétní skupinu zákazníků. Například airpot systém umožňuje lepší vývin kořenů, ale jeho plnění a příprava k expedici je poměrně komplikovaná. Naproti tomu klasické kontejnery jsou jednoduché na manipulaci i eventuální skladování rostlin před výsadbou a je možné je použít vícekrát. Řada realizačních firem si zvykla je vracet a získat alespoň část prodejní ceny zpátky. Textilní tašky jsou zase nejlevnější variantou a požadují je hlavně zahradní centra, neboť tento obal v maloobchodě neprodražuje cenu rostliny a snadno se s ním manipuluje.
Větší část stromů v nabídce Zahradnictví Jelínek tvoří listnaté dřeviny. Jsou pěstovány stromy pro krajinu i pro výsadbu do měst i alejí, dále keřové tvary stromů a u některých druhů i vícekmeny. „Z vzrostlých jehličnanů máme kromě jedlí, smrků a borovic v sortimentu také douglasky, metasekvoje, modříny, jinany a solitérní zeravy. Převážná část našich odběratelů je z okruhu realizačních firem, které se mohou spolehnout na kvalitu a sortiment nabízených stromů po celý rok. Jsme schopni napěstovat stromy i přímo na zakázku a našim zákazníkům umožňujeme výběr jednotlivých rostlin přímo v naší školce,“ popisuje Petr Jelínek.

Jsme tu pro zákazníky
A na co se mohou zákazníci těšit v budoucnu? Pro velkoobchodní odběratele především z řad zahradních center byl v nedávné době spuštěn nový internetový obchod. Je určen především pro prodej menších rostlin expedovatelných na CC vozících a v plánu je aktualizace sortimentu každé dva týdny. Velkou výhodou je možnost zadat do systému vlastní údaje včetně loga a nacenění. Rostliny budou zákazníkům na území celé ČR dodány již označené čárovým kódem a etiketou, takže odpadne velké množství práce – v zahradním centru stačí jen nakoupené rostliny naskladnit a začít prodávat. Chystá se také vybudování nových expedičních ploch a příjezdové cesty, což by mělo zvýšit komfort zákazníků. A na své si přijdou i maloobchodní zákazníci. Prodejna otevřená roku 1999, ve které lze zakoupit okrasné i ovocné stromy, keře i zahradnické potřeby se v blízké budoucnosti dočká podstatného zvětšení a rekonstrukce. „V současné době nejsme našim zákazníkům schopni prezentovat vše, co nabízíme, a tak jsme se rozhodli vybudovat větší, modernější a zároveň krytou prodejní plochu. S tím jde ruku v ruce také větší výběr zahradnických substrátů, pomůcek, nářadí a doplňků, které u nás se slevou nakupují i realizační firmy,“ říká o plánech blízké budoucnosti Petr Jelínek. Už nyní ale pracuje na tom, aby se odlišil od ostatních školek. Rozhodl se proto zařadit do nabídky atraktivní a méně běžné způsoby pěstování, a tak ve Veltrusích najdete například tvarované živé ploty z listnatých dřevin (až desetkrát zastřižené) nebo tvarované brány.

Komentáře ke článku 1

  • Karel Horner

    Dobrý den dotazuji se zda máte na prodejně jeřáby jedlé, jejichž plody se zavařují a používají do typů omáček jako svíčková.

    S pozdravem Karel Horner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *