Příležitosti se musí napomoci

Mnozí si stěžují na nedostatek pracovních příležitostí! Jak je vyhledáváte, jak jim napomáháte? Za nikým nepřijdou, každý jim musí vyjít vstříc. Vezměme si jako příklad floristy. Při vyslovení jejich profese vidíte pěkně uvázané kytice nebo aranžmá, která si můžete zakoupit ve specializovaném obchodě.

Úmyslně nemluvím o velkoobchodních řetězcích, kde služby jsou na minimální úrovni, maximálně se přesouvají do skupiny „unaveného podávání“. Myslím na ty krásné, různě velké obchody, které musí vždy nabídnout něco navíc, čím upoutají pozornost – kvalitní práci a materiál, dokonalý servis a poradenství. I když všechny tyto atributy splňujete, přesto je vaše klientela omezená.
Proto musíte vyhledávat další možnosti uplatnění, rozšíření vaší působnosti. O něco podobného se snažili floristé, kteří se zúčastnili prvního ročníku soutěže, která se konala při příležitosti 10. ročníku mezinárodní výstavy Pragointerier.
Cílem floristického klání bylo upoutat pracovníky dalších, především nezemědělských sektorů a nabídnout jim svoje služby. Přestože se mnozí kolegové dívali na akci skepticky, ohlas byl velmi pozitivní a první kroky ke spolupráci byly navázány. Teprve při sledování práce našich šikovných floristů si bytoví architekti, designéři, výtvarníci uvědomili, jak mohou využít jejich služeb, jak může aranžmá ze suchého materiálu projasnit např. výkladní skříň nebo interiér, nemluvě o aranžmá ze živých květů. Velmi přínosný byl přímý kontakt mezi květinářem a zájemcem. V soutěžním čase se nejen pracovalo, ale také povídalo, vysvětlovalo, radilo … Všechny práce byly zajímavé, barevně sladěné a budily dojem jednoho velkého díla.
Nezatracujte mládí. K moderní barevné kombinaci zelenožluté patřily i kalhoty a boty přesně ve stejném tónu. I malá show patří k upoutání potenciálních zákazníků nebo spolupracovníků.
V tomto momentu není tak důležité, kdo byl první, druhý, třetí. Jde o prvotní oťukávání různých stran – nabídky a poptávky. První krok byl učiněn a dopadne-li vše dobře, za rok se na pražském Výstavišti opět setkáme a doufám, že ve větším počtu. Také soutěžní podmínky a celá organizace bude na daleko vyšší úrovni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *