Autor
Kategorie:
Nezařazené

Prezentace pěstitelů polní zeleniny na výstavě Země živitelka

Ve dnech 23. až 28. srpna se na Výstavišti v Českých Budějovicích konala mezinárodní zemědělská výstava Země živitelka. Letošní zemědělská výstava se konala pod mottem: Budoucnost českého zemědělství a českého venkova a doprovázel ji bohatý odborný a kulturní program (www.vcb.cz).

Již tradičně se první den na výstavišti v Pivovarské zahradě konalo slavnostní předávání značky Klasa nejlepším českým potravinářským výrobkům. Za účasti předsedů obou komor Parlamentu ČR MUDr. Vlčka a MUDr. Sobotky, premiéra Ing. Topolánka, ministra zemědělství Mgr. Gandaloviče, prezidenta Agrární komory České republiky Ing. Jana Veleby, představitelů kraje a města a dalších oficiálních hostů
se této cti dostalo významnému pěstiteli a zpracovateli čerstvé zeleniny Beskydu Fryčovice, a. s., členu Zelinářské unie Čech a Moravy. Oceněna byla za přírodní Jablečno – zelnou šťávu lisovanou speciální vysokotlakou technologií za studena bez přídavku konzervantů. Cenu za firmu přebírala manažerka vývoje nových výrobků Kamila Loučková. V sobotu 25.srpna se na výstavišti uskutečnily rovněž tradiční Národní dožínky pod záštitou prezidenta ČR prof. Václava Klause CSc. organizované AKČR.
ZUČM se výstavy účastnila již podruhé ve společném stánku s Ovocnářskou unií České republiky. Snahou byla propagace pěstování a spotřeby zdravé české a moravské zeleniny novými informačními materiály unie. Ty byly také zaměřeny na ovlivnění zdravého patriotizmu českého spotřebitele včetně k životnímu prostředí šetrného způsobu pěstování – integrované produkce zeleniny. IPZ by měla probíhat dle Pravidel ZUČM a dle VN 79/2007 Sb. – kontrolované zeleniny v rámci ochrany životního prostředí a AEO – opatření v rámci vládního Programu pro rozvoj venkova na léta 2007 až 2013 dotované Evropskou unií.
Vkusná expozice ZUČM v pavilonu F-1 zahrnovala prezentaci pěstování a spotřeby zdravé české čerstvé a zpracované zeleniny formou 6 barevných velkoplošných panelů s hlavními směry a cíly ZUČM a jejího Svazu pro integrovanou produkci zeleniny. Expozice byla zkrášlena uměleckými aranžmá čerstvých zeleninových výpěstků doplněných květinami a některými výrobky zpracovatelského průmyslu zaměřené hlavně na ovlivnění a informování českého spotřebitele nakupujícího převážně v zahraničních řetězcích. V důmyslně aranžovaných stojanech a koších se díky péči odborných pracovnic spřátelené Střední odborné školy veterinární a zemědělské v Českých Budějovicích objevily krásné výpěstky, jako např. kapusta, zelí či balené kysané zelí ze ZP Malše v Roudné u ČB, kedlubny, papriky, rajčata a okurky z Jihočeské zeleniny, a. s,. ve Vodňanech, nebo krásné květáky, kořenová zelenina, sušená zelenina, balené kysané zelí SAMIR a další druhy čerstvé zeleniny z odbytového družstva producentů LITOZEL se sídlem v Bohušovicích nad Ohří.
Na pultech stánku ZUČM nabízel odborný personál dobře připravené propagační materiály vlastní provinience i materiály vydané ve spolupráci s Mze. Z nich jmenujme Tradiční druhy čerstvé zeleniny pěstované v ČR včetně stručné historie a receptů, populární brožuru Integrované pěstování zeleniny v ČR, dětskou šipkovou hru propagující spotřebu čerstvé zeleniny, propagační CD s filmem Kvalitní česká zelenina či barevný oboustranný leták s hlavními cíly a prioritami ZUČM, které propagačně navazují na webové stránky Zelinářské unie.
Letošní výstava ZŽ se zaměřila i na ochutnávku a prodej nových zajímavých výrobků z oboru, a tak stánek ZUČM velmi vhodně doplňoval chladící prodejní pult našeho člena – Beskydu Fryčovice, a. s. , nabízejícího ochutnávku a veletržní prodej zeleninových šťáv, zeleninových salátů a zeleninových předpřipravených jídel. Téměř všechny produkty (nyní 12 výrobků) nesou známku nejvyšší kvality Klasa – udělenou v roce 2006 a 2007. Blíže viz http://www.beskyd.cz/index.php. Zde je třeba poděkovat marketingové manažerce firmy Martině Kratochvílové a obchodním zástupcům firmy Hedvice Vacíkové a Jiřímu Čečilovi za velmi profesionální přístup k propagaci firmy a výrobků.
Další náš oceněný člen – Jižní Morava, a. s., Tvrdonice vystavoval svoje prvotřídní čerstvé produkty v rámci stánku SZIF v pavilonu B. Jednalo se o čerstvá rajčata skleníková, papriku zeleninovou a salát hlávkový, římský, endivie kadeřavá a esteriol.
Pro úplnost informace je třeba uvést, že do 28. srpna 2007 bylo zatím oceněno 78 výrobků z kategorie ovoce – zelenina od 21 výrobců.
Na našem stánku byl u veřejnosti největší zájem o ochutnávku a prodej čerstvých zeleninových šťáv značky REFIT (všechny nesou značku Klasa) jako jsou: Šťáva z červené řepy, Mrkvová šťáva 100%, Jablečno–brokolicová šťáva, Jablečno-zelná šťáva. Jedná se o lisovanou chlazenou dřeňovou šťávu z čerstvé zeleniny a ovoce pasterovanou vysokotlakou technologií za studena, která zachovává ve výrobku nutričně a zdravotně důležité látky pro výživu člověka. Bez konzervačních a dochucovacích prostředků, vůně, barva i chuť věrně kopírují převažující použitou čerstvou zeleninu.
Podle naplánovaného harmonogramu se na stánku ZUČM vystřídali jako odborní poradci i představitelé ZUČM – předsedkyně dozorčí rady a významný pěstitel Františka Bestová z Ostravy-Poruby, předseda ZUČM a významný pěstitel Ing. Jaroslav Zeman, ředitel Agrokomplexu Ohře z Bohušovic nad Ohří, místopředseda ZUČM a významný pěstitel Ing. Petr Hanka z firmy Hanka Mochov, s. r. o., místopředseda ZUČM a významný pěstitel pan Ing. Vítězslav Věncek, ředitel firmy Zelenina Malé Hoštice, a. s., člen představenstva a významný pěstitel pan Eduard Šebenda z firmy ZP Malše, a. s, Roudné u ČB, členka představenstva ZUČM a předsedkyně významného pěstitele zeleniny v ČR – odbytového družstva pěstitelů Jihomoravská zelenina, družstvo z Dolních Bílovic na Moravě a další.
Závěrem bychom rádi poděkovali všem, kteří se podíleli na přípravě a realizaci společné expozice OUČR – ZUČM. Další naše společná expozice proběhla na výstavě Zahrada Čech v Litoměřicích, konané ve dnech 14. – 22. září v pavilonu A.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *