Pouze připravení zvítězí

Do 1. ledna 2004 se nejspíše Češi probudí s pěknými obavami. Od tohoto dne by Česká republika měla být členem unie. Většinu slastí i strastí života v jednotné Evropě pocítíme, a už i pociťujeme, postupně. A jsou i takové změny, které už zažíváme, aniž bychom je s členstvím v EU nějak spojovali (MFD 10. října 2002).

Při čtení článku, na jehož obsah jsme se již mohli dávno připravit, mi vytanula na mysli událost, která samozřejmě „stála“ v pozadí velkého politického dění, ale v rámci zahradnického sektoru nelze hovořit o nevýznamné akci. Ale i mezi zahradníky platí, že pouze připravení, zvítězí. A zde, alespoň podle mne, je příklad, kde se aktéři nedívají pouze na dnešek, ale i do vzdálenější budoucnosti.
Mezi Mladou Boleslaví a Turnovem, u benzínové stanice v Příšovicích se otevíralo nové Zahradnické centrum Příšovice. Nový komplex byl postaven na zelené louce. U vzniku stavby stálo a vše budovalo společnými silami dnes již několik rodin Halamových. Jistě, hlavně těm starším, těm v nejlepších letech, není potřebné Ing. Františka a Annu Halamových představovat. Dlouholeté spojení se Sedmihorkami, vysokou kvalitou ovoce a moderní posklizňovou technologií, zajištěním sklizně a prodeje ovoce a samozřejmě spolupráce s Ovocnářskou unii České republiky máme všichni v dobré paměti. O to radostnější je, že v jejich rodině „jablka“ padala opravdu nedaleko stromu a tak „jedno jablko“ skončilo jako zahradní architekt (Petr) a druhé jako zahradník (Pavel). Oba synové kráčí ve stopách svých rodičů.
Co vás vedlo k vybudování supermoderního zahradního centra?
Po roce 1989 se cesty mnohých našich odborníků změnily a tak jsme v roce 1990 založili obchodní firmu Diké, s. r. o., která se v roce 1994 změnila na zahradnickou. V začátku se firma zabývala projekcí a realizací sadovnických úprav. Navázali jsme úzkou spolupráci s holandskou firmou A. Boevé v Boskoopu a začali jsme dovážet semena okrasných rostlin, které tato firma soustřeďuje z celého světa. Dále jsme dováželi a dovážíme mladý rostlinný materiál, který nebyl a není na našem trhu k dispozici.
Postupně jak rostlinný materiál začal přebývat, zrodila se myšlenka nového zahradnického centra.
Má-li se něco nového budovat, musí to být konkurenceschopné nejen v našich podmínkách, ale i po vstupu do Evropské unie. Proto všechno vybavení a technologie splňují nepřísnější kritéria, kopírují technický pokrok a jistě budou sloužit po dlouhou dobu. Nejen vybavením, ale i pořádkem a nabídkou je Zahradnické centrum Příšovice srovnatelné s holandskými podniky.
Jakou plochu máte k dispozici nejen pro prodej, ale i k zajištění produkce?
Celková výměra dosahuje 12 ha vlastních pozemků, 4 ha v pronájmu, ale již dnes víme, že musíme rozšířit školkařskou výrobu a proto hodláme vybudovat produkční kontejnerovnu pro zásobování zahradnického centra na ploše 1,5 ha. Vlastní prodejní plocha představuje 1,4 ha. Je zde jednak vlastní krytá prodejní hala s doplňkovým prodejem, prodejní venkovní stoly, volné plochy, kontejnerovny, stínoviště, hala na kompletaci zakázek a sklad. Vzhledem k tomu, že všechny plochy jsou zavlažovány, je v areálu i vodní rezervoár o objemu 450 m3.
Co všechno patří do základního vybavení?
Do základního vybavení našeho centra patří skleník (20 x 20 m), 2 ks fóliovníků (9 x 25 m), 2 ks stínoviště (21 x 6,5 m), hala (6 x 24 m) a 10 ks stolů (1,8 x 6 m). Kontejnerovna má standardní základ – folie k odvodnění přebytečné vody, geotextilie, 3 cm štěrkové drenáže a černá agrotextilie.
Jedním ze základních pěstebních úspěchů je voda
Kombinujeme dešťovou vodu s vodou z vrtu, takže v našem případě nemáme s požadovaným objemem žádné problémy. Pracujeme na základě uzavřeného závlahového režimu. Veškerá voda ze skleníku, haly, kontejnerovny a prodejní plochy je sváděna zpět do zásobní nádrže. Horší je, že voda z vrtu má pH 7,5, takže dochází k zanášení ventilů vápníkem, který také na rostliny nepůsobí dobře, proto nás čeká na jaře zbudování úpravny vody. Vrt má mocnost 10 l/sec. Na hladině nádrže jsou umístěny plováky, které umožňují čerpání teplé vody z vrchu nádrže. Chcete-li vidět všechny typy závlah, potom navštivte naše centrum. Najdete zde spodní i vrchní zálivku, kapkovací jehly a mnoho dalších typů.
Jakou „lahůdku“ můžete nabídnout zákazníkům?
Při vzájemné spolupráci s firmou A. Boeve jsme přemýšleli o možnosti nejen rostliny z Holandska dovézt ale i vyvézt. Vznikla myšlenka specializace na výrobu podnožových vrb a tím i řešení zimní zaměstnanosti. V současné době máme 4 ha podnožových vrb a každým rokem vyvážíme 140 000 ks podnoží vrb různé délky. Začínali jsme s plochou 20 arů a dnes nám pomalu nestačí 4 ha. Dále dodáváme na export 20 000 ks roubovaných vrb do Holandska a Japonska, pro vlastní prodej roubujeme 10 000 ks. Procházíte-li prodejnou, jistě vám neunikne, že v nabídce máme širokou nabídku těchto vrb v několika výškách korunky. Celkem jsme soustředili kolekci 70 kultivarů, ale pro komerční využití se hodí pouze kolem 15 – 20. Vrby roubujeme na maximální výšku 1,8 m převislé a dále ve výškách od 40 do 150 cm ostatní. Z vlastní zkušenosti víme, že stromkové zboží je stále žádané a proto dobře prodejné jak u nás, tak i v zahraničí
V centru dále najdete např. i Magnolia ’Flagrant Could’ která má zakrslý růst a obrovské červenobílé květy. Z dalšího sortimentu magnolií, kterých máme 12 kultivarů nabízíme vzácný žlutě kvetoucí cv. ’Yellow River’. Jako jedni z mála v republice pěstujeme solitérní vzácnější keře jako například Cercidiphyllum japonicum, mnoho druhů javorů Acer Davidi, monspessulanum, circinatum, pensylvanicum a mnoho jiných. Pro podzimní trh je připraveno 5 000 ks Abies koreana jako solitery ve výškách 120 – 160 cm velmi dobře použitelné též jako vánoční stromky
Nejen „lahůdkami“ živ je člověk
Samozřejmě, že nelze vyjmenovávat, co vše již je v nabídce a co tam chceme zařadit. Proto se zmíním pouze o několika skupinách. Koníčkem rodiny Halamových jsou narcisy které pěstují v 500 odrůdách. Stejně tak šarm jara dodá kolekce vilínů.(Hamamelis) Sortiment zahradního centra budeme postupně doplňovat o nakoupené rostliny, především trvalky.Chtěli bychom do sortimentu zařadit i vodní a bahenní rostliny.
Takže v obchodu bude rostlinný materiál v kontejnerech různé velikosti , s kořenovými baly, , na jaře a na podzim ovocné stromky a růže.
Vedle rostlinného materiálu najdete v prodejně širokou škálu doplňků. Chtěli bychom udržet trochu jiný poměr mezi doplňky a rostlinným materiálem. Naším přáním je, aby poměr mezi nimi byl 1 : 2.
Malé shrnutí nakonec
Pod firmou Diké, s. r. o., dnes najdeme školkařskou produkci, zahradnické centrum Příšovice a projektové a realizační práce, včetně údržby zeleně. Jedna činnost navazuje na druhou a tvoří uzavřený kruh. Ani v poslední činnosti – realizaci nejsme „žádní žabaři“. Stojí za námi plno spokojených zákazníků a práce, které vypovídají o našich schopnostech – např. střešní zahrada v Karlíně (700 m2), Dům u slunce, areál Národního divadla, OBI Liberec, Metelkovy sady v Turnově a mnoho dalších.

Viděli jsme, slyšeli jsme a nabyli jsme přesvědčení, že naši zahradníci umí. Tam, kde je „genetický“ předpoklad k solidní práci (to je základ) se nemusí bát vstupu do EU. Zkušenosti, pracovitost, ale i jazyková vybavenost je dobrým předpokladem uspět a vyniknout.
Děkuji za věnovaný čas mužům rodiny Halamových

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *