Poslové jara – Primula acaulis

Mezi dnes už neodmyslitelné symboly jara patří petrklíč Primula acaulis. Bohatá násada květů doplněná pevnou, sytě zelenou růžicí, jistě potěší oko každého pozorovatele.

Vedle klasické primulky v květináči, stále větší oblibu získává i primule vysazená do okenních truhlíků, mís nebo záhonů v kombinaci s maceškami, trvalkami a jinými dvouletkami.
Firma S&G má v kolekci bohatou paletu odrůd primulí, které lze rozdělit podle obchodního zhodnocení do tří skupin. Každá skupina zahrnuje rané, střední a pozdní odrůdy, které lze v pěstebním plánu velice dobře kombinovat.
První skupinu tvoří F1 hybridy, které vyhovují požadavkům dnešních obchodníků, kteří kladou důraz především na kompaktnost rostliny, bohatost a uniformitu kvetení, jednotnost nakvétání a minimální potřebu čištění expedovaných rostlin a dlouhou trvanlivost v květu. Do této skupiny patří odrůdy ´Peseta´ F1, ´Lira´ F1, ´Corona´ F1, ´Dobra´ F1 a ´Euro´ F1.
Peseta F1 je nejranější odrůdou v sortimentu. Kvete od poloviny září až do začátku prosince. Vyniká vysokou ranosti a odolností na vysoké teploty, které jsou pro ostatní odrůdy rizikovým faktorem. S úspěchem ji lze dobře přirychlovat bez další potřeby čistění rostlin.
Lira F1 s velice pěkným kompaktním habitem a uniformním růstem je ideální pro produkci od poloviny listopadu do konce ledna. Květy jsou střední velikosti, s velice pěknými odstíny barev. Je vhodná k přirychlování na požadovaný termín kvetení bez rizika přerůstání listů
Corona F1 je středně raná odrůda, s velkými květy, uniformním kvetením a kompaktním růstem. Nakvétá v lednu až únoru, je velice přizpůsobivá k teplotám pěstebního prostředí, které by však neměly klesat pod bod mrazu. Milovníka květin jistě zaujme ohnivá kráska ´Scarlet Flame´ se svými velkými, žíhanými květy v barvě plamene.
Dobra F1, středně pozdní odrůda, se těší velké oblibě pěstitelů pro své velké, krásně probarvené květy. Dobou kvetení únor – březen navazuje na předchozí ´Corona´F1 a umožňuje tak plynulý prodej. Stejně jako ostatní hybridní odrůdy vyniká uniformitou kvetení a kompaktností listové růžice. V celé řadě nádherně vybarvených květů jistě upoutá Dobra ´Rose´ se stříbrně lemovaným okrajem květů a Dobra ´Scarlet´ se zlatým lemováním.
Euro F1 je horká novinka pro rok 2000 a zároveň nejpozdnější odrůdou v sortimentu. V závislosti na době hrnkování a nižších pěstebních teplotách nakvétá od března do poloviny dubna. Menší kompaktní listová růžice dává vyniknout násadě velkých květů.
Speciální skupinou primulí jsou odrůdy ´Gessi´, ´Tiara´ a ´Trento´. Společnými znaky je značná velikost květů ve které vyniká zvláště odrůda ´Tiara´. Typický je silnější vzrůst rostlin a široké spektrum barevných odstínů.
Gessi je střednědobá primule, kvetoucí od začátku prosince do poloviny února s robustnějším habitem a pevnou listovou růžicí. Vyhovují ji teploty nad bodem mrazu a lze nakvétání urychlit zvýšením teploty. Pro pěstování se doporučuje snížení dusíku, nízké teploty a střední až nižší zálivka. ´Gessi´ má výborné barevné zastoupení ve směsi.
Tiara je středně pozdní odrůda s největšími květy, které upoutají pozornost na první pohled (průměr květu je až 6 cm). Pro dosažení vysoké kvality kvetení je důležité dodržet nízké pěstební teploty a správné hnojení. Nakvétá od poloviny ledna až do poloviny března
Trento, pozdní primule, která vyniká rovněž velkými květy a bohatou násadou. V nakvétání následuje Dobra od poloviny února do první poloviny dubna, čímž je předurčena pro velikonoční produkci.
Třetí skupinu primulí lze označit jako doplňkovou, neboť jsou vhodné pro obohacení sortimentu o velice krásné a na trhu stále více žádané barevné kombinace. Za zmínku stojí především :
Ariela je novinkou v nabídce. Vyniká velkými květy s typickým stříbrným nebo zlatým lemováním. Ve směsi je zahrnuto 8 barev. Kvete leden až únor.
Harlequin je kompaktní odrůda s vícebarevnými květy, které okamžitě zaujmou. Nakvétá shodně s ´Tiarou´ od poloviny ledna do poloviny března.
Miranda nabízí směs nádherných pastelových barev a dvoubarevnou ohnivě oranžovou formu.
Wanda je nádherná primule trvalkového typu s výrazným kontrastem zářivých barev a tmavě zelenými listy s bronzovým odstínem. Kvete březen až duben.
Ulrike je směs pastelových barev s pozdním nástupem kvetení. Je vhodná do větších nádob a pro výsadby.

Bohatá nabídka primulí je jedinečnou příležitostí pro všechny pěstitele vybrat si tu „svoji odrůdu“, která bude vhodná pro jejich specifické pěstební a prodejní podmínky. V každém případě se o kvalitní produkci primulí rozhoduje už na podzim, neboť pro dosažení velkého květu s bohatou násadou a pěkného habitu rostliny je důležitá dobře narostlá listová růžice s květními základy a následný průběh nízkých teplot. Během pěstování je pak důležitý optimální spon rostlin, kvalitní výživa, pH a ne příliš vysoká vlhkost vzduchu. O zbytek se postará kvalitní genetický základ vložený šlechtiteli do vínku každé odrůdy a matka příroda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *