Autor
Kategorie:
Nezařazené

Popínavé rostliny – potěšení po celý rok

Nizozemsko je známé jako země, která dodává školkařské výpěstky všeho druhu a velikosti. Tyto výpěstky pak nacházejí svou cestu do soukromých zahrad, ploch veřejné zeleně i zahrad obklopujících firemní a kancelářské budovy. Nizozemští pěstitelé stále více zaměřují své úsilí na uspokojování rozdílných potřeb těchto odlišných odbytišť nabídkou specializovaných produktů a služeb. Kupříkladu se specializují na sféru institucionální a veřejné zeleně nebo dodávají velké unifikované zásilky do prodejen pro kutily či řetězců zahradních center v Nizozemsku i v zahraničí. Tím dokáží zajistit potřeby všech druhů zákazníků.

Popínavé rostliny
Dobrým příkladem takové specializace je produkce popínavých rostlin. V otázce „popínavek“ poskytují základ nedávného úspěchu maloobchodního prodeje samotní pěstitelé. Kdysi se tento sortiment prodával jako jednotlivé rostlinky přichycené k jednometrové vázací tyčce. Použitím kratších tyček (a často i více než jedné v jednotlivém kontejneru) působí výpěstek mnohem plněji a atraktivněji. Barevná jmenovka s vhodnými zákaznicky orientovanými informacemi celý komplet dotváří. V Nizozemsku se dnes produkci okrasných keřů a popínavých rostlin věnuje kolem 1 900 firem s celkovou výměrou 2 134 hektarů.

Pojetí prodeje
Pro dosažení maximálního odbytu je atraktivní prezentace prostě nezbytná. Důležitými faktory jsou zde jak vzhled samotných výpěstků, tak i jejich umístění na prodejním pultu. Produkt navázaný na kratší podpěře (často vícečetné) je zjevně prodejně vzhlednější než předchozí prezentace s vyšší podpěrou. Výsledkem je tak stabilnější produkt plnějšího vzhledu a lepší kvality. Popínavé rostliny lze výborně prezentovat na stolech, avšak aby se zabránilo převracení květináčů, jsou prodejní stoly vybaveny „zahrádkou“ vyrobenou z tyčové mřížky. Květináče s rostlinami přesně padnou do této nástavby a nemohou se tak již převrátit. Další výhodou tohoto systému je, že zákazník, který se nakonec rozhodne si rostlinu nezakoupit, ji může snadno vrátit zpět na původní místo. Dále je tu i velké množství různorodých propagačních materiálů, které podávají zákazníkovi informace a rovněž zatraktivňují celé zahradní centrum. Kromě „standardního sortimentu“ mají nizozemští pěstitelé připravenou i propagaci speciálních produktů. Tyto mohou zahrnovat speciální nabídky v naprosto odlišných překvapivých květináčích či tematické propagace zaměřené například na stálezelené popínavé rostliny, vonící popínavky, plodonosné popínavky a tak dále. Dodavatel navíc rád napomůže odběratelům při výběru položek pro jejich prodejní linii v průběhu celého roku i pro speciální propagační aktivity.

Pozvánka k celoročním nákupům
Rozsáhlý sortiment popínavých rostlin (včetně druhů pnoucích se po zdech) nabízí majitelům zahrad a balkonů mnoho možností použití. Nádherná květenství některých popínavek jsou naprosto senzační na jaře, zatímco jiné jsou oblíbené pro své okouzlující podzimní olistění. Jisté druhy nesou i překrásné plody, z nichž některé jsou dokonce jedlé. Všechny tyto výhody dělají z popínavých rostlin velmi vhodnou skupinu výpěstků. Popínavky jsou dokonalou ozdobou pro vertikální zdůraznění zahrady. Dokáží růst proti fasádě či se pnout přes mřížku, pergolu nebo vstupní bránu. Jelikož zaujímají tak málo půdního prostoru a jejich sortiment je rozsáhlý, perfektně se hodí pro malé zahrady a dokonce i pro maličkaté zahrádky podél fasád či na balkonech. Důležité je najít ten nejvhodnější způsob, jak je svým zákazníkům nabídnout. V prodejně mohou být rozděleny podle způsobu pohybu. To, jak se popínavky přidržují své opory a jak se pnou, je důležité pro jejich využití, a tak je potřebné tento fakt zákazníkovi zdůraznit.
– příčepivé kořínky
Popínavé rostliny s úponky s přísavnými deštičkami (příčepivé kořínky) jsou ideální volbou pro zakrytí cihlové, betonové či dřevěné zdi. Rostliny také poskytují dobrou izolaci jak v zimě, tak i v létě. Dobrými příklady jsou Hedera a Parthenocissus. Hydrangea a Campsis jsou také samopnoucí, ale až v dospělosti, a tak je mladé rostliny nutno přivazovat k opoře.
– ovíjivé rostliny
Tyto popínavé rostliny se pnou obtáčením kolem své opory. Nejlépe se pnou po vertikální podpěře a jsou vhodné pro pěstování na tyčových mřížkách, napnutých vlascích, tyčkách a trelážích. Dobrými příklady ovíjivých rostlin jsou Wisteria, Celastrus, Lonicera, Actinidia, Akebia, Aristolochia a Fallopia.
– úponky a úponkové listy
Tyto popínavky mají úponky točící se kolem čehokoli ve svém dosahu. Nejznámější z této skupiny je Clematis. Nedokáže se pnout nahoru po hladkém sloupku pergoly, ale vše, co potřebuje, je pouhý provázek napnutý svisle podél tohoto sloupku. Poté, co rostlina dosáhne vrcholu, dokáže se již sama o sebe postarat.
– šlahounovité rostliny
Stěnové keře jsou zahrnuty do popínavých rostlin také, i když tyto rostliny nejsou přirozeně popínavé. Avšak uvázáním větví k treláži či jiné formě podpěry dokáží růst stále vzhůru a utvářet nádherné vertikální prvky. Kromě popínavých růží zahrnuje tato skupina také Jasminum nudiflorum a Pyracantha.

Evergreeny
Sortiment popínavých rostlin zahrnuje i několik stálezelených druhů. Nejběžnější a nejznámější je samozřejmě Hedera – břečťan. Dalším po celý rok zeleným druhem je Clematis armandii. Tato popínavka má třpytivě zelené listy, které poskytují hezký kontrast k sladce vonícím květům – bílým v případě odrůdy ‘Snowdrift’ nebo lehce růžovým ‘Apple Blossom’. Objevují se v dubnu až květnu. Stěnové keře také zahrnují několik neopadavých druhů, nejznámější příklady jsou tu Pyracantha a Euonymus fortunei.

Vizuální potěšení po celou sezonu
K dalším radám, které můžete svým zákazníkům nabídnout, je umístění popínavek. K zajištění dlouhodobých krásných pohledů je dobré zasadit několik druhů popínavých rostlin (každou s jiným obdobím květu) proti pergole, vstupní brance či plotu. Purpurová Akebia quinata pokvete už v dubnu. Jako druhé v pořadí vykvetou Wisteria a Clematis montana. O trochu později se představí první popínavé růže a velkokvěté odrůdy Clematis. V létě kvetoucí popínavky zahrnují Campsis radicans a Passiflora. Pro podzimní potěchu slouží okázalá barva Parthenocissus. A během zimy se vzhledově pěkně ukáže přizpůsobivé Jasminum nudiflorum.

Pro vertikální i horizontální použití
Popínavky lze úspěšně použít i na hranicích pozemků. Vždyť vertikální akcent může hrát vedoucí roli při umístění mezi jiný rostlinný materiál. Existují dokonce speciální pnoucí podpěry, které ukáží tyto rostliny v nejlepším světle. Odrůdy plaménků a růží jsou pro naplnění tohoto cíle nejvhodnější.
Nemůže-li se popínavá rostlina kvůli absenci dosažitelné vhodné podpěry pnout, začne se plazit. To znamená, že ji lze použít i jako půdopokryvné rostliny. Takto může být krásně osázen i stinný kout, například břečťanem či popínavou hortenzií.

Popínavé rostliny v květináčích a nádobách také dekorativně upraví terasu a balkon. Na těchto místech bude také nutné rostliny podepřít speciálním materiálem či zbudovaným „přístřeškem“ z bambusových tyček. Jiným řešením by bylo umístit tyto rostliny proti balkónové zdi či zábradlí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *