Pomocníci i nepřátelé – nenápadní pomocníci

Mezi nenápadné pomocníky zahradníků a zahrádkářů patří jednak paraziti škůdců, jednak různí dravci. Zajímavou skupinou parazitických blanokřídlých jsou lumčíci. Napadají nejčastěji housenky motýlů, většinou škodlivých a kladou do nich svá vajíčka.

vajíčka. Z nich se uvnitř těla housenky vyvíjejí larvičky, vyžírají postupně tělní obsah housenky, ale vynechávají nejdůležitější orgány, takže housenky až do konce vývoje larev lumčíků obvykle žijí. V době, kdy se housenky napadeného druhu obvykle kuklí, dospívají i larvy lumčíků, housenka hyne a larvy najednou vylezou z mrtvé housenky ven, zapředou se do kokonů a kuklí se. Lumčík žlutomodrý (Apanteles glomeratus) napadá nejčastěji housenky bělásků. Soudečkovým kokonům tohoto vysoce účinného nepřítele bělásků se často nesprávně a nelogicky říká „housenčí vajíčka“ a zahrádkáři je obvykle z neznalosti hubí.
Jiné druhy, např. lumčík A. rubicrus, se kuklí ve vatovitých kokonech. Dospělí lumčíci jsou drobní blanokřídlý a dosahují velikosti 3 – 4 mm. Vedle housenek napadají též larvy brouků, dvoukřídlého hmyzu, nymfální stadia mšic apod.
Mezi nenápadným dravci mají nezastupitelné místo dravé lovčice, ploštice z čeledě lovčicovitých (Nabidae). Tyto ploštice, velké podle druhu 6 – 10 mm, pobíhají po rostlinách a hledají kořist. Loví všechny drobné členovce včetně hmyzu, napadají housenky, larvy i mšice. Dopadenou kořist vysávají. Přezimují obvykle ve stadiu vajíčka, zjara se objevují nymfální stadia, dospělce nacházíme od srpna často až do října. Lovčice krátkokřídlá (Himacerus apterus) patří k větším lovčicím, dosahují délky až 10 mm, takže její kořistí jsou často i housenky některých škůdců. Menší lovčice mravenčí (Aptus mirmicodies) je častá na ovocných stromech napadá nejčastěji mšice a často ji nalezneme v listových hálkách některých mšic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *