Podzimní Flora Olomouc

Hortikomplex, oblíbená a hojně navštěvovaná výstava ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků, uzavřela trojici zahradnických výstav loňského jubilejního roku na olomouckém výstavišti. Návštěvnost podzimní etapy trhala rekordy – možná i díky souběžně probíhajícímu festivalu gastronomie a nápojů Olima či oblíbeným zahradnickým trhům.

V průběhu čtyř dnů navštívilo 13. ročník podzimní etapy Hortikomplex přes 27 tisíc návštěvníků z České republiky, Slovenska či Polska. Nejvíce pozornosti na sebe již tradičně strhával pavilon A s ústřední expozicí na téma Čtyři roční období. Ta vznikla pod záštitou Ovocnářské unie České republiky a Zelinářské Unie Čech a Moravy. Představili se v ní ti nejlepší domácí pěstitelé ovoce a zeleniny a zaplnili ji svými výpěstky všemožných barev, tvarů a vůní. Novinkou byla přehlídka exotické asijské zeleniny, chryzantém či kysaného zelí všech výrobců z ČR. Velký zájem návštěvníků se soustředil i na poradenskou službu věnovanou poškození chorobami a škůdci na ovocných dřevinách, kde se jim věnoval Ing. Josef Gall ze Státní rostlinolékařské správy. Velký úspěch slavily nově zavedené Dny moravských vín, v jejichž rámci proběhla i řízená ochutnávka a byly předneseny zajímavé přednášky.

Tradiční floristická soutěž
Na galerii pavilonu A mohli návštěvníci obdivovat vytvořená aranžmá na téma Dušičková vazba, jejímž vyhlašovatelem je již tradičně Svaz květinářů a floristů ČR. Soutěžící měli za úkol vytvořit sesazovanou nádobu a dušičkový věnec z libovolného přírodního materiálu. Mezi seniory (více než 21 let) ohodnotila porota jako nejlepší práci Ondřeje Štěpánka z brněnského studia Kokeš Ammi. Mezi juniory (do 21 let) zvítězila společná práce Radky Filipczykové a Karin Rapantové z Střední školy odborné a speciální Klimkovice.

Oceněné expozice
Letošní podzimní Flora Olomouc představila bezmála 500 vystavovatelů na ploše více než 3,5 tisíce m2. Nejlepší expozici v oblasti ovocnářství představila společnost Úsovsko, a. s., Klopina, divize sady Veleboř, nejlepší kolekcí odrůd v oboru ovocnářství se pochlubila Pomona Těšetice, a. s. Jako nejlepší expozici v oboru zelinářství komise vybrala velmi povedenou přehlídku realizovanou Moravoseed, s. r. o., Mikulov. Cena primátora Olomouce putovala společnosti Sempra Praha, a. s., za kolekci odrůd jablek a hrušek. Návštěvnicky přitažlivou expozici připravil i Český zahrádkářský svaz v pavilonu G – návštěvníci mohli obdivovat krajové odrůdy, přehlídku výpěstků jednotlivých sdružení či nahlédnout do problematiky jedovatých hub.
Pavilon E obsadil festival gastronomie a nápojů Olima 2008. Mimo jiné nabídl kuchařské a cukrářské soutěže, ochutnávky zdravých potravin, jídel a salátů ze zelí, zajímavosti slovenské, valašské i hanácké kuchyně. Ani letos nechyběly kvalitní české potravinářské výrobky oceněné značkou Klasa, biopotraviny a další výrobky pro zdraví. Soutěžní klání o nejlepší ovocný destilát Flora košt proběhlo letos již popáté. Je určeno drobným i velkým pěstitelům a paličům dobrých moků. Do boje o titul letošního šampióna přihlásili pěstitelé z Moravy a Čech 242 vzorků, což je v historii soutěže zatím absolutní rekord.
Další zahradnickou akcí, které se otevřou brány olomouckého výstaviště, bude ve dnech 23. až 26. dubna 2009 jarní květinová Flora Olomouc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *