Pilatka Nematus lipovskyi – významný škůdce azalek

Pilatka Nematus lipovskyi je invazní listožravý škůdce opadavých pěnišníků, který byl nedávno zavlečen na území České republiky. Žíry housenic na pěnišnících byly v ČR pozorovány od roku 2010, přičemž druh pilatky byl určen až v roce 2013, kdy se poprvé podařilo odchytit dospělce škůdce.

Pilatka N. lipovskyi taxonomicky náleží do řádu blanokřídlí (Hymenoptera), skupiny širopasí (Symphyta), čeledi pilatkovití (Tenthredinidae). Pilatka je monofágním druhem, hostitelskými rostlinami jsou opadavé druhy pěnišníku (Rhododendron), rovněž známé jako azalky, zejména pěnišník měkký neboli azalka měkká (Rhododendron molle, synonymum Azalea mollis). Původními severoamerickými hostitelskými druhy jsou R. calendulaceum a R. viscosum.

Původní areál výskytu pilatky N. lipovskyi se nachází na území Severní Ameriky, konkrétně ve východní části USA, ve státech Alabama, Maine, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, Pensylvánie a Virginie. Protože dosud nejsou k dispozici žádná hlášení z okolních evropských zemí, je Česká republika první a zatím poslední zemí s doloženým výskytem tohoto škůdce v Evropě.

Dr. Ing. Zdeněk Chromý,

rostlinolékař

Zdroj fotografií: www.eppo.org

Celý text článku naleznete v časopisu Zahradnictví č. 11/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *