Pěstování hrnkových květin se závlahou

Požadavky obchodníků na dodávané hrnkové květiny stále rostou - zvláště velkoobchody a obchodní řetězce očekávají květiny schopné delšího transportu, vyrovnaného vzrůstu, stejnoměrně vybarvené a především naprosto zdravé.

Jako by odmítali různorodost přírody, která na úkor slabších jedinců nechává vyniknout kráse několika málo „favoritů“. Ačkoliv je to trochu „proti přírodě“, požadavkům obchodu zpravidla nic namítat nelze. Zaměřili jsme se proto na techniku pěstování hrnkových květin, která vychází z požadavků na stejnoměrnost rostlin.
Poptávka po hrnkových květinách je sice celoroční a vyrovnaná, ale vyskytují se i výjimky. Je to například období kolem dušičkových svátků, kdy v několika posledních týdnech prudce vzrůstá poptávka po hrnkových chryzantémách. Z důvodu lepšího odbytu do velkoobchodů se na ně zaměřují hlavně velcí pěstitelé. Aby dosáhli rovnoměrného vzrůstu květin, používají k závlaze a případně přihnojování rostlin kapkovací jehly. Čtenářům je jistě znám princip kapkové závlahy hadicí, kdy otvory tenké polyetylenové hadice cíleně odkapává v pravidelných rozestupech voda k jednotlivým rostlinám. Tento systém je z pochopitelných důvodů pro závlahu hrnkových květin nepoužitelný – nelze zaručit naprosto pravidelné rozestavění květináčů, není možno použít květináče o různém průměru a výšce, je problém fixovat tuto hadici na květináči atd. Přesto je možné květináče zavlažit i se zachováním výhod, které tento typ zavlažování přináší, tzn.:
* naprosto stejnoměrného dávkování vody ke všem rostlinám,
* možnosti závlahu automatizovat,
* možnosti stejnoměrně hnojit všechny rostliny hnojivem obsaženým v závlaze,
* neovlhčovat listy ani květy.
K tomu slouží dnes velmi populární závlaha kapkovacími jehlami. Na tenké plastové rozvody jsou podle potřeby umístěny jehly zasazené do jednotlivých květináčů. O podrobný popis způsobu závlahy na konkrétním příkladě jsme požádali pana Masaříka, poradce pro zahradnictví firmy NETAFIM CZECH s.r.o. ze Žatce. Ochotně vyhověl naší prosbě a tento způsob závlahy demonstroval na zařízení, které provozuje přední česká zahradnická firma MONTANO Semice – pan Valtr.
„Ve firmě Montano Semice je závlaha hrnkových chryzantém řešena pomocí kapkovacích jehel Netafim Arrow dripper. Celkem 4 000 jehel zavlažuje stejný počet květináčů o průměru 16 cm. Na stávající závlahový systém podniku je připojen hlavní závlahový řád z PE o průměru 50 mm. Protože jehly vyžadují čistotu vody na stejné úrovni jako pro použití kapkovací hadice, je do systému vložen diskový filtr o rozměru 2´´. Dopravní tlak závlahové vody na pracovní upravuje tlakový regulátor 1½´´. Pracovní tlak jehel je v tomto případě 1 bar. Jehly dávkují do každého květináče 2,3 l vody za hodinu. Z hlavního řádu je vedeno osm samostatných sekcí, na kterých jsou osazeny jehly. Do rozvodné PE-hadice je nejprve vtlačen adaptér, na který se nasadí rozvaděč (manifold). Při této konkrétní organizaci pěstební plochy byl použit manifold s osmi vývody. Na nátrubky rozvaděče jsou nasazeny tenké PE hadičky o průměru 5 mm, které dopravují vodu ke kapkovací jehle. Délka této hadičky, která limituje vzdálenost rostlin od rozvodné hadice, může být až 1,5 m.
Závlahový systém rozčleněný do osmi samostatných sekcí je ovládán ručně. Precizní filtrace a kvalitní materiál firmy Netafim zaručuje bezporuchový provoz závlahy, což se příznivě podepisuje na možnosti odbytu.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *