Pěstitele z jihu Moravy trápí levné dovozy zeleniny z Polska

Zemědělci na jižní Moravě mají letos potíže s odbytem zeleniny. Mnoho pěstitelů totiž drtí tlak na cenu poté, co se na trh dostává levná zelenina z Polska. Řada produktů je tak kvůli velkorysé dotační politice polského státu neschopná konkurence. Obdobná je i situace na Slovensku, které je tradiční zelinářskou velmocí.

ZD Bulhary na Břeclavsku zaoralo čtyři hektary raného zelí a květáku, protože byly neprodejné. Poláci jsou schopni podle něj dodávat do Prahy květák včetně dopravy za pět Kč, zatímco tuzemští pěstitelé požadují minimálně osm korun. Ceny i ostatních
druhů zeleniny jsou nastaveny velmi nízko.
Další pěstitel zeleniny v regionu, ZD Sedlec u Mikulova, byl nucen stáhnout výrobu zelí o polovinu, což představuje 50 tun. Zpracovatelé požadovali polské ceny, což je pro nás absolutně nepřijatelné. Zelí by tak podle představ zpracovatelů mělo stát 1,50 Kč, zatímco ještě loni platili 2,30 Kč. Letošek naznačil jasný ústup od zeleniny v regionu a řada ploch se asi úplně zaorá.
Na jižní Moravě se loni podle statistických údajů prodalo přes 33 000 tun zeleniny, což je necelá pětina z republikové produkce. Třetinu, asi 53 600 tun dodal na trh největší region se zelinářskou výrobou, Středočeský kraj. Obdobný trend je i letos za první čtvrtletí při prodeji téměř 8700 tun zeleniny.
I v tuzemsku je obecně zelinářství v posledních letech na ústupu. Úroda zeleniny loni v tuzemsku klesla na 296 000 tun proti předloňským 332.000 tun. Ještě v roce 2001 přesahovala 400 000 tun. Naopak narůstá dovoz, který poslední dva roky převýšil domácí sklizeň. Na poklesu zelinářské výroby se nemalou měrou podílí i nestabilní situace ve zpracovatelském průmyslu.
Schodek zahraničního obchodu se zeleninou se zvyšuje a loni dosáhl 4,5 miliardy korun, objemově 379 200 tun. Dovoz čerstvé zeleniny meziročně vzrostl o sedm procent na 387 000 tun. V tuzemsku je necelá tisícovka pěstitelů zeleniny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *