Ovocné a okrasné školky Litomyšl

Každému, kdo má alespoň minimální vztah k zahradě a zahradničení a sám v této oblasti vyvíjí nějaké aktivity, jistě není název Ovocné a okrasné školky Litomyšl neznámým pojmem.

Není divu – největší školky v České republice mají dlouholetou tradici a dobré jméno nejen doma, ale i v zahraničí. Po návštěvě podniku přinášíme pro naše čtenáře jak souhrnné, tak i aktuální informace o tom, co je v Litomyšli nového.
Tradici velkých ovocných i okrasných školek v Litomyšli započal v roce 1946 soukromý podnik. Po roce 1949 byl převeden do majetku města Litomyšle a po dalších sdružováních a rozdělováních byl v únoru 1991 přetransformován do současné podoby, kdy je nájemcem na pozemcích města. O kvalitě poskytovaných služeb není pochyb, neboť do jeho prodejny již mnoho let míří zákazníci jak z České a Slovenské republiky tak například i Polska a Maďarska.
Ovocné a okrasné školky Litomyšl, spol. s r.o. hospodaří v současnosti na asi 98 ha zemědělské půdy. Z toho je přibližně 85 ha využito k intenzivnímu školkaření. Podnik zaměstnává celoročně průměrně 140 zaměstnanců. Nabízí prakticky celý sortiment zahradních rostlin mimo cibulovin, letniček, balkónových rostlin a zeleniny. Velmi široký sortiment přináší výhodu při plnění požadavků maloodběratelů (kterých je podle informací z podniku stále větší převaha), na druhé straně však značně komplikuje organizaci pěstování a práce. Proto byla nedávno vybudována samoobslužná maloprodejna, která urychluje odbavování zákazníků. Do budoucna se počítá i s vybudováním velkoobchodní prodejny.
Školkařská výroba je rozdělena do šesti sekcí:
– trvalky a skalničky
– vřesovištní rostliny
– jehličnany
– ovocné dřeviny a růže
– listnaté keře
– listnaté stromy.
Každá ze sekcí funguje samostatně od řízení výroby až po expedici. Na jejím řízení se podílejí mistři i odborní pracovníci. Jak jsme se dozvěděli od Ing. Václava Truhláře, jednatele firmy, čekají podnik v nejbližší době určitě změny. Hlavně kvůli předpokládanému vstupu do EU by měl podnik dokončit již započatou modernizaci výroby i odbytu. Před vstupem do EU se školky mají více specializovat, aby výroba byla efektivnější. S tím souvisí i lepší vybavenost technikou, do které se v poslední době hodně investovalo. Přibyly dobývací stroje na větší stromy, nový traktor a vlečky, nákladní auta, závlahové systémy. Velkou investicí podniku je budování nové kontejnerovny zavlažované 35 000 kapkovacích jehel. Závlaha je v Litomyšli vybudována téměř na celé ploše intenzivního pěstování. Kromě běžné závlahy postřikem a již zmiňovaných kapkovacích jehel pro rostliny v kontejnerech, jsou zde používány pro závlahu množáren mlžiče s automatickým provozem řízené čidlem ovlhčení.
Školky jsou živý organizmus. Jejich tvář se každodenně mění. Každoročně jsou zde pořádány Dny otevřených dveří spojené s prodejní výstavou. Jarní výstava byla zaměřena na kosatce a pivoňky. Letošní velký zájem o tuto výstavu překvapil i samotné pořadatele. Letní výstava s názvem Květy pozdního léta se bude konat v areálu podniku v Litomyšli od 23. do 29. srpna 2003.

Komentáře ke článku 4

  • Zdena Urbánková

    Dobrý den. Prosím Vás,dá se u Vás zakoupit stromek.Hruška,jabloňka,třešeň křupka.Bydlíme v České Třebové,přijeli bychom si pro stromečky někdy autobusem.Děkuji Vám Urbánkovi Česká Třebová Habrmanova 1767 č. tel. 734 743 289 Jsme důchodci,abychom nejeli zbytečně. Děkuji předem za případnou odpověď.

  • Zdenka Uhrová

    Dobrý den,obracím se na vás s dotazem,proč nekvete plnokvětý jasmín.Jeden jsem si před několika lety koupila ve vašem zahradnictví,další dva jsem si vypěstovala z větviček požadovaných keřu před 3-4 let,ale nekvete mě žádný.Zkoušela jsem některé větvičky zkrátit,přihnojovat,ale stále nic.Přitom mám kousek vedle obyčejný vonavý jasmín,ten kvete každý rok,všechny jsou na sluníčku.Moc vás prosím o radu,ráda bych se dočkala květu.Děkuji.
    Zdenka Uhrová,Jamné n. Orlicí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *