Ovocnáři si na ceny nestěžují

Oproti minulému roku jsou ovocnáři s prodejem svých produktů spokojeni. Pěstitelské ceny většiny ovoce jsou vyšší než loni. Jedinou výjimkou jsou meruňky. Nejvíce stouply ceny višní, které jdou zhruba z 80 procent na vývoz, a to asi o třetinu na úroveň kolem 20 korun za kilogram. Uvedl to tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Dobře jde podle něj na odbyt i červený rybíz, který ovocnáři prodávají za ceny kolem 18 korun za kilo, tedy o více než desetinu lépe než loni. Naopak černý rybíz se vykupuje za pouhých zhruba deset korun za kilogram, protože se zde podle Ludvíka projevuje tlak levnější konkurence z Polska.
Ke konci se již blíží sklizeň třešní, které ovocnáři na export prodávají za asi 45 korun za kilo. Třešně však v některých oblastech postihlo sucho, takže plody jsou menší. Ostatní ovoce sucho nijak výrazněji nezasáhlo. Naplno se nyní sklízejí meruňky, jejichž úroda by měla letos překročit 5000 tun po loňském mimořádném propadu na pouhých 1430 tun. Loňské vysoké ceny tak spadly asi o 40 procent na úroveň od 12 do 17 korun. V obchodech pak meruňky stojí od 25 do 30 korun. V těchto dnech se také začínají sklízet první broskve a slívy. Koncem příštího týdne by se podle Ludvíka mělo začít se sklizní prvních letních jablek.
Celkově letos ovocnáři čekají sklizeň na úrovni 185.000 tun, což je zhruba o dvě procenta pod loňskou skutečností. V porovnání s průměrem sklizní za posledních pět let by však mělo jít o nadprůměrnou úrodu. U hlavního ovocného druhu, jabloní, se čeká sklizeň 154.440 tun, tedy o pět procent méně než loni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *