Odrůdy rodu Helenium

V Severní Americe roste 40 druhů rodu Helenium (záplevák), přičemž do tohoto rodu patří jak letničky, tak i dvouletky a trvalky. Tyto rostliny dosahující výšky až 150 cm, bohatě kvetou květy podobnými sedmikrásce.

Helenium upřednostňuje slunné polohy na nevýsušných místech, nekvete v příliš suchých podmínkách, nebo ve velmi těžkých jílovitých půdách. Některé z vyšších odrůd mohou vyžadovat oporu. Všechny druhy a odrůdy tohoto rodu rostou velmi dobře. Abychom rostliny zápleváku udrželi v nižším vzrůstu, mohou být na jaře přesázeny, nebo v květnu seříznuty asi do výšky 30 cm. Jaro je nevhodnější období k rozsazování trsů nebo řízkování ( použití bazálních řízků).
V závislosti na odrůdě kvetou rostliny zápleváku od časného června až do počátku září, a to i když nedosáhnou své plné výšky ani v druhém roce. Druhy kvetou žlutě, existuje ale řada kultivarů, které nabývají barev od červené, hnědé, oranžové až po žlutou. Postupně, jak se květy vyvíjejí, obnažuje se květní lůžko, které získává barvy od žluto hnědé k hnědé.
Helenium amarum a Helenium puberulum jsou letničky. Ostatní druhy, včetně Helenium bigelovii a Helenium hoopesii, jsou nejpěstovanějšími trvalkami vhodnými k vytvoření přírodního dojmu.

Existuje přes 50 odrůd, z nichž některé již prochází testování v RHS Garden ve Wisley. Většina šlechtění byla provedena v Německu, Rakousku, Švýcarku a Nizozemí.
Výška pěstovaných odrůd dosahuje od 75 cm do 180 cm. Běžně tyto odrůdy dosahují průměrně okolo 90 cm. Nejvyšší je kultivar ’Gartensonne’, jenž kvete žlutě a ’Goldrausch’, jenž má oranžové, žluté a hnědé květy.
K nejnižším odrůdám patří měděnkově žlutý ’Wyndley’ a ’Butterpat’, jež mají čistě žluté jazykovité květy.
 Helenium amarum je silně cítit, žlutě kvete a je to letnička, jež dosahuje výšky až 75 cm. Květy dosahují průměru maximálně 25 mm.
 Helenium autumnale je trvalka, jež dosahuje výšky 75 cm. Květy mají průměr téměř 5 cm.
 Helenium bigelovii je nejnižší druh, jež dosahuje výšky 60 cm.
 Helenium ’Butterpat’ má čistě žluté jazykovité květy a žluté oko. Kvete od července do srpna, dosahuje výšky 75 cm.
 Helenium ’Coppelia’ má měděně oranžové květy se žlutými konci a dosahuje výšky okolo jednoho metru.
 Helenium ’Dunkelpracht’ známé jako ’Dark Beauty’, kvete tmavě červenými jazykovitými květy od července do září a dosahuje výšky 80 cm.
 Helenium ’Flammenrad’ má rezavě červené jazykovité květy, žluto oranžové oko a kvete až do pozdního září.
 Helenium ’Flammenspiel’ má žluté jazykovité květy s rezavě červenou spodní stranou. Kvete až do konce září.
 Helenium hoopesii, jež dosahuje výšky téměř jednoho metru, je podobně jako H. autumnale a H.bigelovii rodičem mnoha kultivarů.
 Helenium ’Moerheim Beauty’ má hnědo červené jazykovité květy a hnědý střed. Kvete od července do září a dosahuje výšky 80 cm.
 Helenium ’Sahin´s Early Flowerer’ dorůstá do výšky 75 cm až jeden metr. Kvete oranžovo žlutými květy od června do září.
 Helenium ’Septemberfuchs’ je pozdně kvetoucí odrůda s oranžovo žlutými jazykovitými květy s červeno oranžovými skvrnami.
 Helenium ’Ring of Fire’ kvete až do září. Má hnědo červené jazykovité květy se žlutým okružím okolo středu.
 Helenium ’Waldtraut’ má žluté květy s oranžovým a hnědým středem. Dosahuje výšky 90 cm a kvete v červenci a srpnu.
 Helenium ’Wonadonga’ má světlé oranžovo hnědé květy.
 Helenium ’Zimbelstern’ má žluté jazykovité květy s červenou spodní stranou a dosahuje výšky 125 cm.
Rod Helenium zahrnuje mnoho zajímavých odrůd s nádhernými barevnými kombinacemi. Lidé zatím mnoho neví o tomto rodu, je ale jisté, že se jedná o druhy a odrůdy, které kvetou dlouze, často od května až do září. Rovněž je jisté, že jakmile se tyto druhy a odrůdy dostanou do podvědomí lidí, právě jejich propagací v populárních časopisech, či novinách, značně se zvýší jejich poptávka na trhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *