Autor
Kategorie:
Nezařazené

Odrůdy meruněk, ořešáku vlašského a višní

Podle stávajících statistik je zřejmé, že meruňky mají v Evropě významnou produkci v průměru tří let kolem 773 tis.tun. Pokud se týká višní, je evropská produkce v průměru tří let 556 tis.tun. Bohužel, u vlašského ořešáku nemáme žádné přesnější evropské údaje.

V ČR se uvádí odhadem produkce kolem 620 tun.
Sortiment registrovaných odrůd se v roce 2002 rozšířil o následující odrůdy meruněk – (’Velita’, ’Bergerac’, a ’Vemina’), vlašského ořešáku – (’Sychrov’, ’Bohumil’ a ’Vilém’), višní – (’Bare’, ’Hana’), podnože MY-KL-A.

Meruňky

Velita (VS 023/26)
Vznikla kombinačním křížením odrůd ’Maďarská’ x ’Achrori’, ’Arzami’ a ’Zard’ s následnou selekcí na VŠS Veselé.
Stromy rostou středně bujně, korunu tvoří rozložitou, v plné plodnosti až mírně převislou. Plod je středně velký, válcovitý ze stran mírně zploštělý, povrch slabě hrbolatý. Slupka je slabě plstnatá, světle oranžová, z malé části překryta světle červeným líčkem. Dužnina je měkká, oranžová, silně šťavnatá, sladká, dobře odlučitelná od pecky. Odolnost proti mrazu ve dřevě i květech je velmi dobrá.
Raná odrůda, zraje 9 dnů před odrůdou ’Velkopavlovická’. Plodnost je brzká, velká a pravidelná. Plody jsou dobré chuti, vhodné pro přímý konzum i zpracování.
Zástupce pro ČR je SEVA-FLORA s. r. o., Valtice.

Vemina (VS – 22/32)
Vznikla kombinačním křížením odrůd ’Rakovského’ x ’Achrori’, ’Arzami’, ’Zard’ s následnou selekcí na VŠS Veselé.
Stromy rostou středně až bujně, korunu vytváří rozložitou. Plod je střední až velký, téměř kulatý. Slupka je slabě plstnatá, tmavě oranžová, překrytá z části středně červeným líčkem. Dužnina je tuhá, tmavě oranžová, málo šťavnatá, navinule sladká, dobře odlučitelná od pecky. Odolnost vůči houbovým chorobám a mrazu ve dřevě i květu je dobrá.
Středně raná odrůda, zraje jeden den před odrůdou ’Velkopavlovická’. Plodnost je brzká, vysoká a pravidelná. Plody jsou velmi dobré chuti. Vhodné pro přímý konzum i zpracování, snáší velmi dobře transport.
Zástupce pro ČR je SEVA-FLORA s. r. o., Valtice.

Bergerac
Odrůda pochází z Francie, do zkoušek pro registraci ji přihlásila VŠS Veselé.
Stromy rostou bujně, korunu vytváří vzpřímenou, ne příliš hustou. Plod je velký, srdčitý, povrch slabě hrbolatý. Slupka je slabě plstnatá, oranžová, překrytá z části červeným líčkem. Dužnina je pevná, oranžová, středně šťavnatá, navinule sladká, aromatická, dobře odlučitelná od pecky. Proti mrazům i houbovým chorobám je odolnost poměrně vysoká.
Pozdní odrůda, zraje 7 dnů po odrůdě ’Velkopavlovická’. Plody jsou velmi dobré chuti, pěkného vzhledu s dobrou odolností vůči otlačení při přepravě, vhodné pro přímý konzum i zpracování.
Zástupce pro ČR je SEVA-FLORA s. r. o. Valtice.

Ořešák vlašský

Sychrov (OČ-TU-3)
Pochází z ČR, byl vybrán Ing. Janem Zímou v Turnově.
Stromy rostou bujně, korunu vytváří vznosnou, dostatečně zahuštěnou. Samičí i samčí květy rozkvétají téměř současně. Plod je středně velký, oválný. Rubina je středně tlustá, zelená. Skořápka polopapírová, světle hnědá téměř hladká, málo zvrásnělá. Luštitelnost jádra je dobrá. Jádro středně velké, dobře vyplňuje celou skořápku, osemení je karmínově červené, ve špičce zpravidla růžové. Chuť sladká, lahodná, velmi dobrá. Odolnost vůči nízkým teplotám ve dřevě velmi dobrá, v květu dobrá.
Červenoplodá odrůda s kvalitními plody. Můžeme ji vysazovat do všech oblastí pro pěstování ořešáku. Jádra ořechu jsou vhodná především pro cukrářské účely.
Udržovatelem a držitelem šlechtitelských práv je Ing. Jan Zima, Turnov.

Bohumil (VA-3/70)
Vznikl jako semenáč neznámého původu na SEVA-FLORA s. r. o., Valtice.
Stromy rostou bujně, korunu vytváří vzpřímenou, středně hustou. Květy samčí a samičí kvetou současně. Plod je velmi velký, vejčitý. Rubina tlustá, zelená se světlejšími tečkami. Skořápka je tenká, šedavě hnědá, středně silně zvrásnělá, dobře uzavřená. Jádro je velké, dobře vyplňuje celou skořápku, je barvy světle hnědé. Chuť má sladkou, aromatickou. Odolnost vůči mrazu je střední. Plodnost je brzká, vysoká a téměř pravidelná. Dozrávání koncem 3. dekády září.
Jedná se o kvalitní ořech s velkými plody s dobře luštitelnými atraktivními jádry. Udržovatelem je SEVA-FLORA s. r. o., Valtice.

Vilém (VA/H17)
Vznikl jako semenáč neznámého původu na SEVA-FLORA s. r. o., Valtice.
Stromy rostou středně bujně, korunu vytváří polovzpřímenou, středně hustou. Květy samčí kvetou dříve než samičí (jsou protandrické). Plod je veliký, široce lichoběžníkovitý. Rubina středně tlustá, zelená se světlejšími tečkami v menším množství. Skořápka je středně tlustá, hnědá, středně silně zvrásněna,uzavřená. Jádro je velké, světle hnědé barvy, dobře vyplňuje celou skořápku. Chuť je nasládlá, aromatická. Odolnost vůči houbovým chorobám je velmi dobrá, vůči mrazu jsou stromy i květ středně odolné. Plodnost je brzká, vysoká a téměř pravidelná. Dozrává začátkem října.
Jedná se o plodný ořech s kvalitním jádrem, vhodný pro větší i menší výsadby. Udržovatelem je SEVA-FLORA s. r. o., Valtice.

Višně

Bare (749)
Původ ČR, odrůda vznikla klonovou selekcí.
Stromy rostou středně bujně, korunu vytváří rozložitou, středně hustou. Plod je středně velký, ploše kulovitý, slupka jemná, tmavě červená. Dužnina je temně červená, středně tuhá, velmi šťavnatá, aromatická, navinulá až kyselá. Šťáva barví silně, při oddělení stopky nevytéká. Pecka je středně velká. Odolnost vůči mrazům je u stromů i květů vysoká. Plodnost je středně brzká, vysoká, pravidelná.
Středně raná kyselka zrající ve 4. třešňovém týdnu. Plody jsou vhodné především ke zpracování. Odrůda se dá množit kořenovými odkopky a polodřevitými řízky.
Udržovatelem je SEMPRA PRAHA, a. s.

Hana (KL-V76-1)
Původ Slovenská republika, vznikla křížením odrůd ’Vachova’ x ’Ostheinská’, ’Körösská’ a ’Morela pozdní’ v Klčově.
Stromy rostou velmi slabě, korunu vytváří rozložitou, středně hustou. Plod je středně velký, kulovitý, slupka jemná, hnědě červená. Dužnina červená, středně tuhá, velmi šťavnatá, aromatická, sladce navinulá. Šťáva červená, středně barvivá, při oddělení stopky nevytéká. Pecka je velká. Odolnost proti mrazu u květů a stromů, jakož i houbovým chorobám je vysoká. Plodnost je pozdější, dobrá a pravidelná.
Středně raná kyselka zrající ve 4. třešňovém týdnu s plody vhodnými pro přímý konzum i zpracování. Udržovatelem je Herbaton s. r. o. Klčov.
Zástupce pro ČR je SEMPRA PRAHA, a. s.

Podnož

MY-KL-A
Původ: Slovenská republika, vznikla křížením myrobalánů se značnou odolností vůči namrzání, které byly morfologicky odlišné na stanici v Klčově.
Matečné rostliny tvoří velké množství výhonů s červenohnědými listy. Dobře snáší řez při množení řízky. Velmi dobře se množí zelenými bylinnými a dřevitými řízky. Afinita s registrovanými odrůdami slivoní a meruněk je dobrá. Cenou vlastností je, že tato podnož na trvalém stanovišti netvoří odnože. Podle dosavadních zkušeností stromy na této podnoži rostou zhruba o 1/3 slaběji než na generativní podnoži. Podle sdělení šlechtitele je méně vnímavá na šarku švestek.
Podnož je vhodná pro slivoně a meruňky, snáší i vlhčí a těžší půdy.
Udržovatelem je Herbaton s. r. o. Klčov. Zástupce pro ČR je Ing. Zdeňka Kurková, Brno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *