Odbytové družstvo ovocných školkařů

Na podpory z evropské unie dosáhnou především odbytové organizace. Proto se můžete setkat v rámci zahradnického resortu s různými organizacemi tohoto typu. Před rokem do rodiny odbytových družstev přibyl další subjekt, který sdružuje výrobce ovocného školkařského materiálu.

CZ VITA PLANT je na světě a k dnešnímu dni sdružuje 20 významných školkařských firem z celé České republiky.
Co čeká české školkaře – ovocnáře po vstupu České republiky do Evropské unie? Otázka, na kterou není nikdo schopen odpovědět, ale hledají se cesty, které napomohou udržet pozici školkařů na přiměřené úrovni. I když CZ VITA PLANT je mladý organizmus, snaží se zajistit si svoji budoucnost a nenechat nic náhodě. Proto představitelé organizace svolali diskusní fórum, kde se setkali praktici – školkaři, zástupci ministerstva zemědělství, ovocnářské unie ČR a dalších odbytových organizací a svazů.
Před vlastní diskusí si mohli účastníci prohlédnout školky Ing. Jana Hermana, který obhospodařuje více než 32 ha většinou pronajaté plochy. Při výrobě používá minimálně chemii, porosty se snaží udržet v bezplevelném stavu pomocí mechanických zařízení, takže jednou týdně pravidelně plečkuje. Pozemky jsou bez závlahy.
Rád by se zaměřil na program jabloní, rybízů a broskvoní. Například pro letošní rok připravil 90 až 100 000 kusů červeného rybízu ’Detvan’ a ’Rubigo’. V letošním roce se negativně projevuje vliv nejasností kolem dotací na výsadby drobného ovoce, takže objednávky nebudou plně pokryty a to ani v případě, že by byl vyprodán všechen materiál. Není možné, aby dva až tři školkaři pokryli potřebu všech pěstitelů.
Vedle školkařských ploch zakládá i produkční sad ve formě příměstského sadu, kde se počítá se samosběrem. V jabloních převažují červenější mutace odrůdy ’Jonagold’, jahodárna zaujímá plochu 2,50 ha s pouze jedinou odrůdou ’Induka’.
Zajištění kvalitního materiálu začíná již použitím kvalitní podnože, proto se stále více zavádí do praxe M9 VF klon 337. Nový podnožový izolát pro M9 VF klon 337 má pan Oldřich Špunta z Nákla, kde počítá s použitím nové pěstitelské pilinové technologie. Vedle izolátu vlastní 3,5 ha škkolek a 5 ha produkčních sadů. Na 20 ha dělá polařinu.
Pro producenty rostlinného materiálu je velkým problémem odhad nejen množství, ale i odrůd, které mají pro to které výsadbové období připravit. Proto snahou odbytového družstva je nejen zajistit odbyt zdravotně nezávadného, vysoce kvalitního materiálu, ale i vytipovat perspektivní odrůdy a podnože a jejich kombinace. Smluvně vázaná výroba má mnoho předností a nedochází tak k disproporcím na trhu, kde poptávka není kryta výrobou a naopak nabídka se nepřekrývá s poptávkou.
Snahou této organizace je vypracovat prognózu potřeby jednotlivých odrůd a podnoží, popřípadě zajistit, pokud to bude v silách a finančních možnostech, licence na nejperspektivnější z nich. Stále nám chybí dobrá rajonizaci moderních odrůd
Přesto, že CZ VITA PLANT pracuje pouze jeden rok, již si může připsat k dobru několik úspěšných kroků:
 Zakoupení licence na odrůdy, které pocházejí z Belgie –
’Jonagored’R, zaujímá v Evropě šesté až sedmé místo v produkci a ročně se jí vyprodukuje kolem 270 miliónů kg. Jedná se o křehkou, šťavnatou odrůdu, sladkou s příjemně osvěžující nakyslou chutí. Její charakteristická chuť je nezaměnitelná s jinými odrůdami. Má atraktivní vzhled.
Úplnou novinkou je ’Jonagored Supra’R. Její výhodou je vynikající probarvení plodu, kde 90 % tvoří měkce červená barva a pouze 10 % připadá na zelenou. Zraje o deset dní před ’Jonagored’. Další předností je to, že se jedná o virus free materiál,se slabším růstem, ale větším výnosem než má ’Jonagored’.
 Novinky drobného ovoce – černý rybíz ’Ben Hope’ pochází ze SCRI Skotsko (SCRI 243/7 x ’Westra’). Odrůda je přihlášena k právní ochraně. ’Ben Hope’ je velmi plodná odrůda s výbornou kvalitou plodů. Keř je vzrůstný, rezistentní k vlnovníku rybízovému a odolný k listovým chorobám. Je vhodný pro mechanizovanou sklizeň. Plody jsou středně velké bobule v dlouhých hroznech. Zraje těsně po ’Ben Lomon’.
Černý rybíz ’Ben Gairn’ pochází také ze SCRI Skotsko (’Ben Alder’ x ’Golubka’). Řadí se do skupiny raných odrůd. Dosahuje nadprůměrných výnosů s vysokou kvalitou bobulí. Je rezistentní k virovému zvratu rybízu a odolný k listovým chorobám. Je vhodný pro mechanizovanou sklizeň. Dozrává osm dní před ’Ben Lomon’, je vhodný na prodloužení sklizňové sezóny.
 Podnož M9, klon 337 – původ Nizozemsko. Byl založen mateční porost ve vysokém stupni množení (Basis/Elita) k produkci VF certifikovaných podnoží
 Matečnice k produkci VF oček byly založeny ve vysokém stupni množení (Elita VF) – ’Discovery’, ’Gloster’, ’Melrose’, ’Golden Delicious’ klon B, ’Idared’, ’Jonagold’, ’Šampion’, ’Mitchgla’, ’Rajka’, ’Rubinola’, ’Beurré Hardy’, ’Clapp’s Favorite’, ’Konference’, ’Kaiser Alexander’, ’Williams’, ’Maďarská’.
Nebudeme-li spoléhat na dotace EU (stejně nic nedostaneme) a zařídíme-li se podle toho, nic nás nepřekvapí. Vždyť EU podporuje pouze vybrané okruhy, ale ne zvyšování výroby. Naším prvořadým úkolem je vyrovnat naše výnosy na průměrné výnosy v Evropě. Není možné, aby stejné odrůdy u nás přinášely pouze 50% výnosy (jabloně) nebo dokonce 20 až 30% (ostatní druhy) při vynaložení vysokých nákladů.
Před novým odbytový družstvem leží mnoho práce, ale ve spolupráci s ostatními profesními organizacemi a svazy se jim jistě podaří vyřešit i tak problematickou otázku kam a kudy jít. Zda dále pracovat se 40 odrůdami v sadech nebo jejich počet snížit pouze na několik. Někdy i průzkum trhu neodhalí všechny potřeby a u produkce ovoce, která patří mezi dlouhodobé kultury, je každá změna problematická.
Vždy nakonec zákazník určuje, co se bude prodávat!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *