Odbyt tuzemských jablek stoupl

O 27 procent na 7500 tun se v lednu meziročně zvedl odbyt jablek z tuzemské produkce. Mohou za to minimální dovozy a to, že samozásobitelé vyčerpali svoje zásoby. Informoval o tom tajemník Ovocnářské unie Martin Ludvík s tím, že odbyt byl nejvyšší za poslední tři roky.

Dovozy se podle Ludvíka za poslední tři měsíce pohybují na pouhých asi 1000 tunách měsíčně. Jen loni v lednu se přitom do ČR dovezlo 3800 tun jablek, z toho více než polovinu tvořila levná jablka z Polska. Letos se Polákům podařilo s produkcí dostat do Ruska, takže český trh polská jablka neohrožují.
Absence polských jablek, která se dovážela za šest korun za kilogram, zvedla i průměrné ceny jablek od českých pěstitelů. Ti prodávají obchodníkům kilogram v průměru od osmi do 12 korun, což podle Ludvíka kryje náklady na sklizeň a skladování.
Celkem měli ovocnáři k začátku února ve skladech 28 340 tun jablek, což bylo asi šest procent nad úrovní pětiletého průměru.
Zhruba polovina jablek byla ve skladech s řízenou atmosférou, v nichž si plody kvalitu udrží po několik měsíců.
Ovocnáři odhadují, že do konce prodejní sezóny v červnu se na českém trhu prodá ještě asi 45 000 tun jablek, z nichž asi třetinu by měl pokrýt dovoz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *