O moštová jablka je zájem

Téměř na dvojnásobek, zhruba na 1,20 koruny za kilogram se vykupují letos moštová jablka. Výkup jablek na průmyslové zpracování začal kvůli zrychlené vegetaci již minulý týden. Poptávka je poměrně veliká proto, že lisovny chtějí hlavně nyní sklízená kyselá jablka. Uvedl to tajemník Ovocnářské unie Martin Ludvík.

Současná cena ale podle jeho odhadu již nahoru zřejmě nepůjde a bude se spíše snižovat. Výrazně pod korunu by však klesnout neměla. Hlavní vliv na další ceny bude mít podle ovocnářů otevření celní kvóty pro vývoz moštových jablek do Německa a Rakouska od poloviny září. U cest se klácením a sběrem jablek zabývají celé rodiny. Čtyřčlenná parta si může za den vydělat i přes 4000 korun. Z dobře obaleného stromu může získat i přes metrák jablek.
Celková úroda jablek v zahrádkách a alejích by měla být letos výrazně nižší. Po loňské velké úrodě kolem 185 000 tun se čeká propad asi o 40 procent. Sklizeň jablek v intenzivních sadech se očekává kolem 150 000 tun, tedy na úrovni průměru posledních let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *