Novinky podzimu 2002

Podzimu, ostatně jako každým rokem, kralují okrasné hrnkové rostliny. Mezi nejatraktivnější patří bezesporu ty, jež můžeme nazvat – rostliny okrasné květem. Sortiment těchto rostlin bývá v pozdním létě a v začínajícím podzimím období zúžen na několik, všem dobře známým druhům.

Jen občas se objeví nějaká novinka, která mnohdy není ani tak nová, jako právě módní. Mezi každoročně stále oblíbené patří především chryzantémy a nově i některé letničky. Seznamme se alespoň s některými novinkami, s kterými přišla německá firma Kientzler v podzimní kolekci pro roku 2002.
Chryzantémy patří mezi rostliny, které se mohou pochlubit jednou z nejstarších historických tradic, starou asi 2000 let. Staly se japonskou národní rostlinou a ještě dnes jsou uctívané jako císařské rostliny. Švédský botanik Carl von Linné je popsal pod názvem Chrysanthemum indicum již v roce 1753.
Botanikové zařadili v minulosti chryzantémy pod druh Dendranthema, nyní se používá opět původního názvu Chrysanthemum.
Dendranthema
Firma Kientzler představila několik skupin chryzantém. První z nich je skupina Dreamstar, která nabízí pět novinek. A to tyto odrůdy:
`Balios` – má zlato žluté pomponkovité květy s červenými středy, je bohatě větvená a udržuje si kulatou kompaktní stavbu.
`Lamia` – květy jsou růžové, pomponkovité s tmavými středy, působí velmi efektně.
`Semo` – květy jsou označeny přívlastkem smyslné a mohou se pochlubit lososově růžovou barvou.
`Skiron` – jehlicovité květy v barvě červeno-bronzové, rostlina si udržuje relativně kulatý tvar.
`Rhodos` – ploché dekorativní květy, červeno-bronzové, tvar má velmi kulatý.
Stejným počtem novinek byla obohacena i skupina chryzantém – Multiflora. Výběr barev je poněkud omezen. Zlatožlutou barvou květů v různých odstínech se mohou pyšnit odrůdy `Hami`, `Taku Gelb`, `Thimbu`, jenž má fialově růžovou barvu květů s tmavými středy.
Zcela nová skupina chryzantém prezentovaná pod označením Yahou byla vytvořena francouzským šlechtitelem Bernardem. Tato série má snad kompaktní růst, kulatý tvar, bez zpomalovacích látek, s reakční dobou 8 – 9 týdnů. Kolekce má čtyři odrůdy, barvy není nutné vyjmenovávat, protože již z názvu odrůdy je jejich barva květů patrná. Jedná se o odrůdy `White`, `Lemon`, `Lilac-Pink`, `Peach`.
Za zmínku jistě stojí i dvě hrnkové odrůdy, které nejsou zařazeny do žádné z předcházejících skupin. Odrůdy `Kalisto` (světle červená) a `Nagano` (fialová) jsou zajímavé tím, že se jedná o velkokěté odrůdy, které se používají spíše k řezu než k balkónovým a zahradním výsadbám.
Asania
Ani ne tak za novinku jako spíše za znovuobjevenou můžeme považovat rostlinu Asania pacifici `Silver´n Gold` syn. Chrysanthemum pacificum. Svým vzhledem si rychle získala oblibu mezi zákazníky. Charakteristická je pro svou rovnoměrnou stavbu, tmavě olivově zelené listy se světlým okrajem, zlatožluté květy, které rostlina nasazuje při krátkém dni. Ceněná je především možnost řízeného kvetení. Na trhu jsou 4 odrůdy zařazené do série Bellana.
`Bea` – podobá se A. p. `Silver´n Gold` , její květy skoro dvakrát větší. Má tmavě zelené listy s bílým povlakem na spodní straně. Rostliny dobře větví a udržují si kompaktní stavbu.
`Bess` – zvláštností je, že tato odrůda jako jediná z této skupiny má nejen trubkovité květy, ale také krémově bílé jazykovité květy. Přírodní a na oko neuspořádaný vzhled květenství doplňuje rovnoměrná stavba celé rostliny.
`Benny` – květy jsou menší a mají typicky asania – charakter. Stavba je kulatá.
`Bellina` – má pod žlutými květy pěkné bílo – stříbrné lístky s bílým rubem. U květů je zřetelné zúžení. Chceme-li, aby začala rašit, musí se zkrátit.
Celosia
Z letniček si své místo v podzimní kolekci vybojovala Celosia, a to díky dlouhé době kvetení. Celosia pochází ze střední Ameriky. Tato rostlina měla dříve pouze okrajový význam, avšak postupně se vyvinula až na okrasnou řezanou nebo hrnkovou rostlinu. Správně ošetřená vydrží ve váze delší dobu.
Hrnková odrůda `Canaima` a `Caripe` vykazuje enormní délku kvetení a to od jednoho měsíce. Ve skupině Celosia venezuela jsou 3 odrůdy:
`Caripe` – má poměrně rychlou reakční dobu 7 – 8 týdnů. Při teplotách nižších než 16 °C může nastat zpoždění kvetení. Stonek roste bujně stále a to až o 50 cm během tří měsíců. Proto je nutné použít retardantů růstu. Vhodná je i k řezu.
`Canaima` – kompaktní hrnková odrůda. Při vyšších teplotách je kultura hotová za 6 – 7 týdnů, krátký den způsobuje obrůstání stále nových a nových výhonů. Odrůda má dlouhé, červené květenství ve tvaru chocholu.
`Caracas` – má fialovo-růžové květní stonky. Je vhodná i k řezu. Teplota musí být vyšší než 18 °C. Teplejší okolní teplota je lepší pro celkový růst rostliny. Květy jsou červené.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *