Nové odrůdy ze Smržic

Každý druhý rok, jakmile rozšíří nabízený sortiment o dostatek novinek, pořádá smržická firma Semo, s. r. o. pro své zákazníky seminář. Historicky čtvrtý půlden plný odborných přednášek a prezentací letos našel zázemí v jihomoravské obci Rakvice, která leží nedaleko Lednicko–valtického areálu.

Šlechtění zeleniny má ve Smržicích u Prostějova dlouholetou tradici. Na činnost místní šlechtitelské stanice řízené Výzkumným a šlechtitelským ústavem zelinářským Olomouc navázala v roce 1994 společnost Semo, s. r. o., která se ve svém programu zaměřuje zejména na plodovou a kořenovou zeleninu, saláty a hrách. Kromě šlechtění, množení a prodeje osiv zeleniny do jejího sortimentu patří také květiny a léčivé a aromatické rostliny.
Osivo je nabízeno ve dvou základních kategoriích – v úpravě standart a profi. Druhá z nich je určena profesionálním pěstitelům a osivo je ošetřeno kalibrací, dezinfikováno horkou vodou (likvidace bakterií na povrchu semen) a inkrustováno fungicidy, popř. i insekticidy. Na přání zákazníka dodává firma Semo i osivo předklíčené či obalované (pelety). Sortiment vlastního šlechtění vhodně doplňuje nabídka nizozemské firmy Pop Vriend, která se specializuje zejména na cukrovou kukuřici, špenát a fazolky také produkty japonské společnosti Takii.

O novinkách především
První část semináře patřila zástupcům pořadatelské firmy a rozhodně bylo s čím účastníky semináře seznámit. Hned na úvod byly představeny tři novinkové hybridní odrůdy okurek nakládaček. Nabídku odrůd s hrubým, řídce bradavičnatým povrchem v letošním roce rozšiřuje odrůda velmi raná, vzrůstná a s vysokou odolností vůči plísni okurkové – ‚Bohemia F1‘. Její plody jsou štíhlé, tmavozelené a geneticky nehořké. Hrubou, ale netradiční hustě bradavičnatou pokožku mají plody novošlechtění, které je prozatím označováno kódem SM 5401 F1. Je vysoce tolerantní proti plísni okurkové, plody jsou atraktivní a vyrovnané. Má rychlý nástup do sklizně. Jde o tzv. multifruit – rostlinu se třemi až pěti samičími květy na jednom nodu, v důsledku čehož plody narůstají postupně. Z partenokarpických odrůd se brzy v sortimentu firmy Semo objeví extrémně raná ‚Sonáda F1‘. Ta se vyznačuje vysokým výnosem a dobrým zdravotním stavem. Je velmi vhodná pro intenzivní pěstování pod závlahou.
I mezi polní salátové okurky přibylo novošlechtění. Prozatím je známé pod kódovým označením SM 3217 F1, ale pravděpodobně dostane název ‚Markýza F1‘. Odrůda je tolerantní vůči plísni okurkové i padlí, za její velkou výhodu považují šlechtitelé ranost – okurku lze dobře pěstovat i z pozdních výsevů. Je vhodná pro velkovýrobu, délka válcovitého plodu je 18 – 22 cm. Pokožka se probarvuje dobře i v místech, kterými přiléhá k půdě. Mezi zavedené smržické salátovky patří odrůda ‚Lili F1‘, u níž je třeba vyzdvihnout vysokou odolnost vůči houbovým chorobám, ale také toleranci k ZYMV (virus žluté mozaiky okurek). Plody jsou odolné také vůči deformacím. Mají dobrou skladovatelnost a stabilní výnosy. Mezi hadovkami je absolutní novinkou ‚Emilie F1‘ poskytující středně dlouhé plody s pevnější slupkou vhodná k pěstování ve sklenících i fóliovnících. Je dobře skladovatelná, taktéž rezistentní k ZYMV s vysokou vyrovnaností plodů.
Nabídka osiva sladkých zeleninových paprik zahrnuje širokou škálu barev a tvarů. Z těch, které již jsou na trhu lze zmínit například hybridy ‚Lungy F1‘ a ‚Slávy F1‘. První z nich je přechodem mezi klasickou maďarskou paprikou a kapií, charakteristická raností a výborným zdravotním stavem. Podobně jako velmi výnosná ‚Slávy F1‘ v botanické zralosti červená a plody jsou tudíž prodejné i v této zralosti. Je velmi tolerantní k chladu. Pro letošek uvedla firma Semo na trh dvě novinky – odrůdy ‚Slovana F1‘ a ‚Saskia F1‘. ‚Slovana‘ je stejně jako ‚Slávy‘ dobře přizpůsobivá podmínkám prostředí, má těžší a pevnější plody. Dobře snáší také skladování a přepravu. Hybrid ‚Saskia F1‘ je typický zvláštním, hráškově zeleným zbarvením a tupým plodem. Odrůda je velmi chutná a rovněž dobře přizpůsobivá podmínkám prostředí. Zcela zvláštní odrůdou je ‚Hamík‘ poskytující mimořádně chutné, téměř bezsemenné plody, které jsou v botanické zralosti sytě oranžové. Konzumují i sterilují se celé. Pálivé a kořeninové papriky si postupně získávají své příznivce i v našich zeměpisných šířkách. S dobou jdou i ve Smržicích, a tak bude stávající nabídka odrůd postupně rozšiřována. Své pěstitele i odběratele jistě najde i nejpálivější z nich, ‚Habanero‘.
Série odrůd keříčkových hybridních rajčat pro velkovýrobu a průmyslové zpracování je další z letošních novinek. Z nich lze jmenovat například výnosné hybridy ‚Semaprim F1‘ a ‚Semalus F1‘ určené pro jednorázovou kombajnovou sklizeň a konzervárenské zpracování. Z nehybridních odrůd jsou ke konzervaci a výrobě kečupů a protlaků určeny odrůdy ‚Semarol‘, ‚Eskort‘, ‚Proton‘ a ‚Denár‘. Nabídka osiv tyčkových rajčat se sice pro rok 2007 nerozšířila, pěstitelé si však mohou vybrat z několika zavedených hybridů s velmi chutnými plody a dobrou skladovatelností. Jde zejména o rychle rostoucí ‚Bejbino F1‘, ‚Torino F1‘ s plody odolnými k praskání a ‚Parto F1‘ se stabilní vysokou násadou plodů.
Novinkou mezi cibulemi z dílny společnosti Semo je pro letošek ‚Albienka‘ s bílou barvou slupky a ploše kulovitým tvarem. Vzhledem k vysokému obsahu sušiny se může nejen přímo konzumovat, ale také sušit či krátkodobě skladovat. Součástí nabídky jsou tradičně i klasické odrůdy ‚Lusy‘ a ‚Dagmar‘, z nichž první vyniká tvarovou vyrovnaností, pevnou slupkou a stejnoměrným dozráváním. Osivo cibule ‚Dagmar‘ dodávané v kategorii profi je ošetřeno insekticidy proti drátovcům. Z netradičních tvarů se pěstitelé mohou v příštím roce těšit na polodlouhé cibule odrůdy ‚Elista‘, které jsou vhodné ke krájení na kolečka.
Co se týče mrkve a petržele, v sortimentu je široká škála osiv kvalitních odrůd s různými vlastnostmi i dobou sklizně. Z hybridních mrkví se vysokým výnosem a tvarovou vyrovnaností kořenů vyznačuje odrůda ‚Jitka F1‘, pro kterou je charakteristická odolnost k zelenání hlav a hladký povrch. Odrůda je dobře použitelná i pro svazkování. Nepříliš rozšířenou skupinu mrkví typu Chantenay v nabídce zastupuje odrůda ‚Chamare‘ vhodná pro průmyslové zpracování, zejména výrobu džusů. Kořeny dobře rostou i v těžších půdách, jsou dobře probarvené a střednědobě skladovatelné. Stálou položkou v katalogu smržické šlechtitelské a semenářské firmy je kořenová petržel. Nabízeno je jak osivo tradičních odrůd ‚Hanácká‘ a ‚Olomoucká dlouhá‘, tak i odrůdy z vlastního šlechtění. Sem patří raná ‚Atika‘, středně raný ‚Orbis‘ a pozdní ‚Jadran‘. Pro všechny je typická dobrá skladovatelnost, odolnost vůči padlí a možnost použití pro přímý konzum i skladování.
Pro nadcházející i další sezóny se mohou na řadu nových odrůd určených pro polní pěstování i rychlení těšit také pěstitelé salátů. Všechny nově registrované odrůdy vynikají dobrým zdravotním stavem, tužšími listy, slušnou skladovatelností a vhodností k přepravě. Z hlávkových salátů na rychlení lze jmenovat připravovanou odrůdu ‚Bremex‘, která je charakteristická pevnějšími, lépe uzavřenými hlávkami s širokou manžetou. Je odolná k vybíhání. Mezi moderní odrůdy k rychlení patří také ‚Citrin‘, jehož hlávky jsou těžké a opatřené vzpřímenými manžetovými listy, takže rostliny jsou odolné k podehnívání. Menší sklon k podehnívání má i polní odrůda hlávkového salátu ‚Mars‘ , vhodná k celoročnímu pěstování z výsevů i výsadeb. Z dalších za zmínku stojí také velkohlávkový ‚Cezar‘, raný ‚Maršál‘ s tuhými listy a hráškově zelený ‚Merkur‘, dobře snášející chlad a taktéž vhodný pro celoroční pěstování. Z římských salátů patří mezi letošní novinky v kategorii profi tvarem a vzhledem netradiční ‚Globus‘ a ‚Gelban‘, který je první českou odrůdou tohoto typu salátu. Jeho hlávky jsou světle až žlutozelené, je odolný vůči všem 25 BL a NL rasám plísně salátové.
Z celé řady druhů a odrůd zeleniny, o nichž byla na semináři řeč, nesmí chybět ještě zmínka o ředkvích a ředkvičkách. Najdeme mezi nimi jednu novou odrůdu, kterou je ředkvička ‚Sexta‘. Jsou pro ni typické polovzpřímené, středně zelené listy. Bulvičky jsou mírně ploše kulovité, odolné k praskání a vůči houbovatění dužiny. Je určena k časně jarním a pozdně letním výsevům. Z ředkví představme bílou hybridní odrůdu ‚Jarola F1‘ vhodnou i pro jarní výsevy. Kořeny jsou protáhle kuželovité s nazelenalým krčkem a dosahují délky 25 – 30 cm. Dužnina této odrůdy je jemná a šťavnatá, další výhodou je odolnost k houbovatění a vybíhání do květu.

Odborné informace přínosem
Aby seminář účastníky po odborné stránce plně uspokojil, rozhodli se jeho organizátoři obohatit vlastní prezentaci odrůd také o další přednášky se širokou pěstitelskou problematikou. Na řadu přišly choroby, poruchy a škůdci zeleniny, pěstební substráty a možnosti biologické ochrany rostlin. Prvního tématu se zhostil rostlinolékařský odborník Ing. Jaroslav Rod, CSc. Jeho prostřednictvím se posluchači dozvěděli řadu zajímavých informací o chorobách a škůdcích cibulové zeleniny. Kromě bohaté obrazové dokumentace získali také znalosti o možnostech použití a účinnosti některých přípravků v konkrétních situacích. Nabízený sortiment substrátů, zejména množárenských, přišla na seminář ústy Ing. Jiřího Valtery představit společnost Agro CS, a. s. Česká Skalice a podrobnosti o možnostech, způsobech a účinnosti biologické ochrany zeleniny vyslechli zájemci od zástupce brněnské firmy Biocont Laboratory, spol. s r. o. Ing. Martin Bagar, Ph.D.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *