Německá firma Behr podniká ve Španělsku

Největší německý producent salátových zelenin, firma Berh, která vlastní mateřský závod v Dolním Sasku poblíž Hamburku, provozuje již od roku 1991 svoji filiálku ve Španělsku.

Podnik leží na úrodné rovině Campo Cartagena v Balsapintě a pěstuje zde zeleninu na ploše 630 ha. Vybavení podniku je velmi skromné, udržuje se jen malý počet budov a na zimu sem přechází z mateřského podniku ze severního Německa 10 organizátorů provozu. Smyslem vybudování této filiálky byla nevyhnutelná nutnost zajistit zásobování obchodních řetězců čerstvou zeleninou během celého roku. Německá sezóna salátových zelenin (kedluben, částečně i brokolice) trvá asi sedm, španělská pět měsíc. Takovouto službu samozřejmě obchodní řetězce vítají a podnik hodlá v roce 2003 expandovat vývozem zeleniny i do Velké Británie.
Hlavními plodinami španělské filiálky je ledový salát a kedlubny. V menším množství je zastoupena i brokolice a květák, pokusně se ověřuje pěstování mrkve (svazkové, prané) a póru.
Největším problémem pěstování zeleniny v oblasti jižního Španělska je zajištění závlahové vody. I takový gigant, jakým bezesporu Behr je, je odkázán na velmi těsnou spolupráci s místními rolníky, kteří jsou držiteli vodního práva. Vysoký obsah soli v artézské vodě působí problémy při závlaze zeleniny. Zdejší vrty jsou až 400 m hluboké. Závlahová voda se musí míchat s povrchovou, přiváděnou z pohoří zavlažovacími kanály. Závlaha je kapková, jedna hadička připadá na dva řádky salátu nebo kedluben. Pachtovné se pohybuje kolem 500 eur/ha /rok. Kromě toho platí podnik vlastníkům půdy za poskytnutí vodního práva. V podstatě přijdou tyto oba náklady na stejnou výši jako pachtovné v Německu.
Osevní postup je velmi úzký. V průměru se za rok využívá půda pro pěstování salátu 1,5krát. Hlavní plodinou zůstávají kedlubny, pěstované na ploše asi 300 ha. Hlavní odrůdou je ’Korist’. Následnou plodinou po kedlubnech je ledový nebo lollo salát. Sklízí se pomocí mohutné techniky
Odměňování je akordní, práce na směny je zde, na rozdíl od Německa, stále velmi nepopulární.U kedluben se volí hustá výsadba, asi 150 000 kusů/ha. Převažujícím odběratelem zeleniny je obchodní řetězec REWE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *