Nedožitá jubilea českého šlechtitelského rodu

V jaroměřské firmě Černý si v loňském roce připomělií tří nedožitá jubilea. Marie Černá by se dožila 100 let, její syn Jan a jeho manželka Alenka by oslavili 75. narozeniny.

Co všechny tři spojuje je láska ke květinám, především petúniím a begóniím a touha přinést něco nového, dokonalejšího svou šlechtitelkou prací.
Marie Černá (1903 – 1987) spolu se svým manželem Františkem patří ke generaci, která se rozhodla vnést do zahradnického podnikání, které mělo v rodině dlouholetou tradici, novou kvalitu. Ve dvacátých letech začali šlechtit petúnie a begónie , vyrábět a prodávat jejich osivo. Obstát v konkurenci zavedených německých firem nebylo snadné. Práce se dařila a výsledkem byla řada nových, původních odrůd petúnií a begónií. Kdo přišel do zahrady nalezl Marii Černou u hlíznatých begónií. Pracovala s nimi víc než čtyřicet let, ještě po osmdesátce.
Šlechtění květin je práce na generace. Je ideální, když se pro tuto práci podaří získat děti a předat jim rozpracované šlechtitelské materiály.
Ing. Jan Černý (1928 – 1980) měl pro tuto práci velký talent. Jako student na Vysoké škole zemědělské v Brně byl ovlivněn významným šlechtitelem Dr. Frimmelem. Společně se svou manželkou Alenkou Černou (1928 – 2000), která mimochodem také pocházela ze zahradnické rodiny, začali šlechtit moderní, heterózní odrůdy. S jejich jmény se pojí vznik prvních jaroměřských hybridních odrůd begónií (1959) a petúnií (1960). Byly to pravděpodobně první hybridní odrůdy okrasných květin vyšlechtěné v naší republice. Postupně se jim podařilo vytvořit obsáhlý sortiment hybridních odrůd petúnií, převislých hlíznatých begónií a ledovek (Begonia semperflorens).
Po smrti manžela právě Alence Černé připadl nelehký úkol udržet šlechtitelské materiály v žádoucí kvalitě a předat je společně s bohatými zkušenostmi generaci další. Bylo pro ni jistě velkým zadostiučiněním, když se po roce 1991 toto úsilí zúročilo a zásadním způsobem přispělo ke znovuobnovení firmy Černý.
I když již nejsou mezi námi, zůstala po nich řada odrůd, které se stále dobře prodávají a rozdávají radost stovkám lidí, kteří dokážou ocenit elegantní tvar květu, bohatou škálu barev a jemnou podvečerní petúnkovou vůni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *