Nebude květák

Suché a teplé počasí zřejmě bude mít za následek zhruba dvoutýdenní nedostatek květáku na tuzemském trhu, což zřejmě ovlivní jeho cenu. Jak řekl tajemník Zelinářské unie Čech a Moravy Karel Holík, kvůli vysokým teplotám a suchu rostlinám květáků nezačaly růst růžice, které ke svému vzniku potřebují, aby noční teploty klesly pod 16 či 17 stupňů Celsia.

„Předpokládáme, že začátkem srpna přijde druhá vlna sklizně květáku, do té doby jej však bude na trhu nedostatek,“ uvedl Holík. Dodal, že přechodný tato situace na trhu bude tlačit jeho cenu vzhůru. „V Polsku se už květák na tržištích prodává za 25 korun, u nás se cena výběrového květáku pohybuje od 15 korun výše,“ podotkl.
Současná horka a dlouhotrvající sucho by mohly ohrozit kvalitu a velikost jablek. Ovocnáři varují, že pokud ani v dalších týdnech nezaprší, jablka by nemusela dorůst do velikosti, kterou požadují normy, a mohla by navíc hromadně popadat. Řekl ředitel ovocnářské firmy Zemcheba v Chelčicích na Strakonicku Jaroslav Muška. Podle něj požadují normy, aby jablka měla alespoň 65 milimetrů v průměru. Pokud plody tuto normu nesplňují, jsou téměř neprodejné. „Jsou to ale trvalé kultury a do sklizně je ještě daleko,“ uklidňuje se Muška. Přesto podle něj bude záležet na příštích týdnech, zda déšť úrodu zachrání.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *