Návštěvnost na Floře dorovnala loňský rekord

Na konci dubna uplynul právě rok od chvíle, kdy si příznivci největší tuzemské zahradnické výstavy připomněli padesátileté výročí uskutečnění první takovéto akce v Olomouci. I letošní jubileum – celých třicet let používání názvu Flora Olomouc svědčí o tom, že zájem návštěvníků o květinovou výstavu je skutečně stálý a velký. Rekord loňského ročníku ve výši 90 000 návštěvníků sice překonán nebyl, ale počet lidí, kteří za čtyři dny trvání výstavy prošli areálem se této hranici velmi přiblížil.

Jarní etapa zahradnické výstavy Flora Olomouc se letos pro návštěvníky otevřela ve dnech 23. – 26. dubna a jejím mottem se protentokrát stalo Květinové šapitó. Centrální plochu pavilonu A tak zaplnila cirkusová manéž, ve které kromě květin nechyběli klauni, baleríny, visuté lano ani cirkusoví koně. Tato návštěvníky obdivovaná expozice byla prací zahradníků města Vídně a podílelo se na ní i Výstaviště Flora Olomouc, a. s.
Trojlístek souběžných výstav Flora Olomouc, veletrhu malé zahradní mechanizace a nářadí Hortifarm a Jarních zahradnických trhů se letos odehrála na celkové ploše více než 6000 m2 a zúčastnilo se jí přes 460 vystavovatelů a prodejců. Zajímavostí letošního ročníku je účast zahraničních hostů, kteří do Olomouce přicestovali nejen z nedalekých evropských zemí (Rakousko, Švýcarsko, Slovensko, Polsko), ale také z exotického Thajska. Tato asijská země se na veletrhu prezentovala vlastní expozicí se speciální přehlídkou orchidejí.

Nejlepší expozice
Pro návštěvníky výstavy jsou na Floře Olomouc velkou atrakcí jak tradiční zahradnické trhy, na nichž si mohou zakoupit široký sortiment především okrasných rostlin, ovocných dřevin a zahradnického náčiní a nářadí, ale také výstavní expozice profesionálních firem, zahradnických škol a svazů. Ty se totiž každoročně ucházejí o ocenění pro nejlépe řešenou expozici, kterou pořadatelé vyhlašují hned ve třech kategoriích odstupňovaných podle velikosti výstavní plochy. Mezi nejmenšími (plocha expozice do 15 m2) tentokrát odbornou porotu nejvíce zaujala a zlatou medaili získala expozice Střední školy zahradnické Kopidlno. Jako druhá se umístila Vyšší odborná škola zahradnická a SZaŠ Mělník a třetí příčku obsadila Hurtownia kwiatów róza sp. zo. o. (květinový velkoobchod) z Polska. Kategorii středně velkých výstavních ploch (16 – 50 m2) ovládla expozice Zahradnické fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, následovaná VFU Brno ŠZP Nový Jičín, Ovocnou a okrasnou školkou Příbor. Třetí příčka patřila firmě Rašelina, a. s., Soběslav, jejíž expozici navrhla a realizovala českobudějovická floristka Eva Buriánová. Vítězem kategorie expozic s plochou nad 51 m2 se stal Svaz květinářů a floristů ČR, který na ploše 150 m2 spolu se svými členy nabídl návštěvníkům přehlídku hrnkových a balkónových rostlin z české produkce. Druhé místo obsadilo již zmiňované květinové šapitó, dílo vídeňských zahradníků a třetí další z pravidelných účastníků výstavy – Český zahrádkářský svaz, jehož členům patřil celý pavilon E. Udělena byla i dvě čestná ocenění – a to cena primátora města Olomouce za prezentaci Velvyslanectví Thajského království v Praze a uznání Automotoklubu Ecce – homo Šternberk za historický automobil a květiny.
Jarní etapu výstavy Flora Olomouc tradičně provázejí i další ocenění. V soutěži Svazu květinářů a floristů ČR o nejlepší tuzemský výpěstek se nejlépe umístilo Pelargonium peltatum ´Grand Idols´ z firmy Florcenter, s. r. o. Jde o novinku vyznačující se jednoduchými květy, velkými okvětními plátky i květenstvím a polopřevislým růstem. Odrůda je dostupná ve čtyřech barvách – jemně růžové, purpurově červené, červené a oranžové. Své ceny za prezentaci na veletrhu rozdal také Český zahrádkářský svaz.

Květiny byly všude
Venkovní plochy výstaviště každoročně v jarním období rozkvétají záplavou pestrobarevných květů. V areálu Smetanových sadů bylo i letos vysázeno na 30 000 tulipánů a 13 500 rostlin macešek. Jen v prostoru tzv. Holandské zahrady mohli návštěvníci obdivovat deset tisíc tulipánů, které sem, ve stovce odrůd nejrůznějších tvarů a barev, byly vysázeny právě u příležitosti jarní etapy Flory Olomouc. Mezi nejvzrůstnější vysázené odrůdy dosahující až osmdesáticentimetrové výšky patřily například oranžový ´Big Brother´, bílý ´Maureen´ a růžový ´Gander Rhapsody´, ze středně vysokých tulipánů lze jmenovat sněhobílou odrůdu ´Purissima´, červený ´Friso´ a žlutý ´Holland Queen´.
Podobně jako k Floře Olomouc patří rozsáhlé květinové výsadby v exteriérech výstaviště, je v posledních letech její nedílnou součástí floristická soutěž vyhlašovaná Svazem květinářů a floristů ČR. Klání se mohou účastnit jedno až tříčlenné týmy floristů, a to ve dvou kategoriích – seniorské a juniorské. Téma letošního ročníku „Den matek“ zaujalo 32 soutěžních týmů, které tak dostaly šanci poměřit svůj um a nápady s ostatními. Jejich úkolem bylo vytvořit vázanou kytici pro maminku, vypichovanou dekoraci na stůl (květinové srdce ze živých květů) a libovolným doplňkovým materiálem přizdobit hrnkovou rostlinu jako dárek ke Dni matek. Velmi dobře v konkurenci profesionálních floristů obstáli žáci a studenti zahradnických škol, kteří se až na výjimky umístili na začátku výsledkové listiny. Ze soutěžících starších dvaceti let (seniorská kategorie) se podle odborné poroty zadaných úkolů nejlépe zhostila Klára Jordánová z VOŠZa a SZaŠ Mělník. Druhé místo patří Evě Rozinkové soutěžící za SOŠ zahradnickou a SOU Rajhrad a třetí příčku obsadily Jitka Kalábová a Jitka Daňková z firmy K + K zahrada, s. r. o., Blažovice. V kategorii juniorů zvítězily žákyně Střední školy odborné a speciální Klimkovice, Hana Kyanková a Monika Lokajová, druzí skončili Kristýna Konopíková a Ondřej Holeček ze VOŠZa a SZaŠ Mělník a třetí příčka v konečném pořadí patřila Kateřině Holišové ze Zahradnické fakulty MZLU v Brně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *