Na mistrovství republiky ve stromolezení se poprvé objeví i ženy

V největším pražském parku Stromovka se bude konat 28. srpna už čtvrté mistrovství České republiky ve stromolezení. Zatím se přihlásilo jedenáct mužů a šest žen. Organizátoři letos vybrali jako soutěžní strom buk lesní, který je technicky poměrně náročný.

Soutěžit se bude v disciplínách práce v koruně, záchrana zraněného, instalace lana do koruny, výstup po větvích a jištěný šplh. (Strom je předem na klání připraven, je pročištěn od suchých větví. Za každou zlomenou větvičku pak soutěžícím hrozí diskvalifikace.)
Stromolezectví je úzce specializovanou činností v systému péče o stromy. Arboristi používají výškových lezeckých technik tak, aby mohli bezpečně provádět odborné zásahy v korunách stromů.
Akce má hlavně osvětový charakter. V Česku v současnosti neexistuje škola, zaměřená přímo na arboristiku.
Česká republika je od roku 1998 členem mezinárodní arboristické společnosti (ISA). Ta pořádá od roku 1995 mistrovství Evropy ve stromolezení. Na tom letošním v Holandsku
se umístil Tomáš Gut z Benešova na třetím místě v kategorii instalace lana do koruny. První mistrovství ČR se konalo v roce 2001 v Mělníku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *