Autor
Kategorie:
Nezařazené

Mrkev se zvýšenou tolerancí vůči chladu

Semenářsko-šlechtitelská firma Nickerson-Zwaan uvedla na trh osivo dvou odrůd mrkve, vyznačujících se zvýšenou tolerancí vůči chladu. Obě pocházejí ze šlechtění firmy Vilmorin (Eskimo-VAC3 a VAC33) a mohou přispět k úspoře nákladů, spojených se zakrýváním porostů mrkve určených pro zimní sklizeň.

Firma uvádí, že pro vyorávku do Vánoc není dokonce zapotřebí porost vůbec slámou nakrývat a pokud je vyorávka v pozdějším období zimy, pak je možné redukovat vrstvu nastýlky řezanky slámy na polovinu. Podle pokusů NIAB (Národního ústavu zemědělské botaniky, odpovědného za odrůdové pokusy se zeleninou) v hrabství Nottingham ani pokles teploty v lednu pod –10 0C nepřivodil větší poškození porostům obou odrůd v pokusech bez nastýlání. Jedná se o spolupůsobení několika faktorů: obě odrůdy mají bohatou, zdravou nať, vytvářejí zapojený porost, který sám rovněž napomáhá chránit kořeny mrkve před působením mrazu.
K tomu přistupují i genetické vlastnosti, neboť při šlechtění obou odrůd byly použity výchozí materiály, pocházejí z centrálních oblastí USA a z Kanady. Obě odrůdy jsou určeny jak pro rané, tak pro pozdní pěstování. Vytvářejí rovné, pevné kořeny a mohutnou nať, jsou vhodné pro vyorávku sklízeči s vytahovacím ústrojím ještě koncem listopadu. Odrůda VAC33 poskytuje procento uniformních kořenů, odrůda ’Eskimo’ je poněkud ranější, má delší kořeny, je vhodná k pěstování na černozemních půdách. Firma doporučuje snížení výsevku asi o 5 % proti běžným odrůdám proto, aby se dosáhlo větší vyrovnanosti kořenů. Osivo obou odrůd je již na trhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *