Malý vzrůst a velké plody ovocných stromů

Pro drobný prodej se žádají ovocné stromy se slabým vzrůstem a velkými plody. Platí to zejména pro peckové ovoce. U třešní je šlechtitelský trend také na nové samosprašné odrůdy, které nepotřebují opylovače, a na rezistence.

Tři odrůdy tohoto typu ´Sunburst´, ´Sweethead´a ´Lapins´ si po naroubování na slabě rostoucí podnož GiSelA5 udržují slabý vzrůst. Trvá i nostalgie po starých ovocných odrůdách. Firma Cordes de Wedel nabízí dokonce 500 jabloňových odrůd, z nich většinu starých.
U višní přicházejí nové pravokořenné zakrslé morely stinné. Dorůstají maximálně výšky 2,5 m. Firma Krämer šlechtí úspěšně k monilii odolné pravokořenné morely. Odrůda ´Topas´ je zase pro svůj obsah kyselin vhodná zvláště pro výrobu šťáv a moštů.
Výrazně velkoplodé jsou nové odrůdy mirabelky vyšlechtěné v Artus Grow: ranější ´Miragrande´ a ´Bellamira´ s vynikající chutí. Jejich plody jsou dvojnásobně velké než u ´Nancyské´.
Špičkové jsou odrůdy švestek, např. ´Topfive´ (´Cacaks Beste´ x ´Auerbacher´). Jsou samosprašné a vykazují vysoké výnosy. ´Sushine´jsou odrůdy japonských švestek až 6 cm dlouhých s téměř černými plody. Jsou dokonce okrasné květem. Za doporučení stojí i odrůdy ´Black Amber´ a ´Friar´.
Firma Gevo uvádí novinku meruňky ´Kuriesa´, kterou nenapadá šarka a je mrazuvzdorná. Středně velké plody oranžově červené barvy dozrávají koncem července až začátkem srpna. Odrůda broskvoně ´Revita´ je zase odolná ke kadeřavosti.
Novinkou je také slabě rostoucí odrůda arónie ´Hugin´. Na rozdíl od dosavadních odrůd její plody nepotřebují na podzim přemrznout, aby se daly jíst za syrova. Hodí se výborně do zahrádek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *