Malý, obratný, výkonný

Vidět v záběru malotraktor, který umí připravit půdu, sekat trávu, pracovat s nakladačem a přitom je na svou malou velikost výkonný a lehce transportovatelný. To se nám podařilo na realizaci zahrady v obci Spojil na Pardubicku.

Majitel stroje BCS Vivid 400 DT Milan Špaček z Vysokého Chvojna nám zprostředkoval praktické zkušenosti s tímto strojem. Jako odborný prodejce se reportáže účastnil i Ing. Jan Novotný z firmy Some Jindřichův Hradec s. r. o. Setkali jsme se na pozemku rodinného domu v obci Spojil, kde právě tento malotraktor dodělával přípravu půdy pro výsev trávníku.

Proč BCS Vivid?

Milan Špaček pečlivě sháněl informace u různých výrobců zahradní techniky. „Firma se rozrůstá a my jsme se ocitli v okamžiku, kdy jsme nutně potřebovali zakoupit stroj k urychlení práce při realizacích rodinných zahrad, na které se specializujeme. Na trhu je mnoho konkurence a není vždy nejjednodušší se orientovat v poměru nabídky a ceny. Navíc jsme potřebovali stroj, který zvládne více úkonů a bude se na něj moci postupně dokupovat zařízení k dalším pracovním operacím. Potřebovali jsme malotraktor vhodný na menší plochy s dobrou manévrovatelností, s malým poloměrem otáčení a vysokým výkonem.“
Udělal si tedy průzkum trhu. Nejprve hledal stroj jednoosý pouze pro zakládání trávníků, ale nakonec zvítězila myšlenka využít přednosti dvou os, kvůli možnosti rozšířit rozsah práce k dalším činnostem.
Do rozhovoru se přidal i Ing. Jan Novotný, aby představil výrobce zmíněného stroje. „Firma BCS – Ferrari je jedním z předních výrobců profesionálních malotraktorů v Evropě. Stroje z produkce této firmy jsou díky dlouhodobým zkušenostem platnými pomocníky téměř ve všech výrobních sférách (zemědělství, sadovnictví, vinařství) a i v komunální sféře. Díky široké nabídce si tak každý zákazník může vybrat techniku, která by nejlépe vyhovovala potřebám výkonu a způsobu řízení.

Technické parametry

Malotraktory firmy BCS – Ferrari jsou na český trh dodávány více jak pět let. Jedná se o nejmenší stroje pro zahradní a komunální účely nebo traktory s výkonem až 92 koní vhodné do svahů a řádkových kultur (sady,vinice). Výhodou je volitelná komfortní kabina. Umožňuje zvýšit pohodlí řidiče jak v zimních tak letních měsících díky topení, ventilaci a na přání zákazníka i klimatizaci. Pro určité typy prací lze kabinu oddělit a tím je stroj použitelný v terénu s nižším podhledem, např. pod větvemi stromů apod. Jednoduchá ale účelově řešená konstrukce s pohonem všech čtyř kol, mechanickou uzávěrkou diferenciálu a integrálním kyvným rámem z něho dělá pomocníka pro mnoho zemědělských odvětví. Malý rozvor s předsunutým motorem před přední nápravu zaručuje skvělou manévrovací schopnost i v těžších podmínkách. Již základní výbava malotraktoru obsahuje vše, co obsluze zaručí dostatečně vysoký komfort při práci.
Další výhodou je mechanická 12ti rychlostní převodovka (12 rychlostí vpřed a 12 vzad). Dieselový motor se čtyřmi válci, objemem 1372 ccm a vstřikováním je od výrobce Lombardini. Chlazen je vodou. Spojka je dvoukotoučová suchá, převodový a vývodový hřídel jsou ovládány odděleně. Pohon přední nápravy je odpojitelný s uzávěrkou zadního diferenciálu. Zadní vývodový hřídel má 540 otáček za minutu a je nezávislý. Síla zdvihu zadních hydraulických ramen je 870 Kg. Kotoučové brzdy leží v olejové lázni, řízení přední nápravy je hydrostatické a hmotnost celého stroje dosahuje 890 kg.

Nikoli malotraktor, ale nosič nástrojů

K základnímu malotraktoru BCS Vivid 400 DT Milan Špaček přikoupil čelní nakladač Bonatti MP 2 a rekultivátor pro zakládání a obnovu trávníku upravený pro kamenité půdy Muratori MZ4S XL. S ním nás podrobně seznámil Jan Novotný.
„Rekultivátor má jednu velikou přednost, dokáže připravit vhodné seťové lůžko i v utužených a kamenitých půdách. Rotor pracovního ústrojí s noži do L se totiž otáží proti směru jízdy a tím odfrézovává vrstvu zeminy. Ta je prudce vrhána na prutová síta, která rozdrtí hroudy a oddělní kameny. Ty pak padají do spod a jsou překryty prosetou zeminou. Nakonec je celá vrstva utužena síťovým válcem. Hloubka záběru nožů je nastavitelná až do 25 cm. Za rekultivátor je pak možné připojit i secí stroj.“
Je nutné podotknout, že firma Some Jindřichův Hradec, s. r. o. nabízí BCS Vivid s rekultivátorem Muratori MZ4S XL i do vysoce nevhodných podmínek (zaplevelené plochy, které se nemusejí předem nijak připravovat k výsevu trávníku). Stroj dokáže rozsekat veškeré plevelné rostliny a jejich zbytky společně s kameny uložit dospod lůžka a překrýt zeminou. To může být výhodné při kultivaci velkých ploch.
Italská firma Muratori sídlí v Modeně na 16.000 metrech čtverečních. Specializují se na výrobu strojů pro kultivaci trávníků, zpracování dřeva a stébel. Jsou používány jak profesionály ke kultivaci veřejných prostranství, komunální účely, ale i v hobby sektoru. Vývoz je realizován do více než 30 zemí světa.

Rodinná firma

Malotraktor BCS Vivid 400 DT byl zakoupen Okrasným zahradnictvím Špaček na počátku roku. Jedná se o rodinnou firmu, ve které pracuje již třetí generace Špačků – zahradníků. Tradici založil František, pro kterého se zahradničení stalo celoživotním zájmem. I přes to, že pracoval jako řidič a poté jako dělník v továrně na balící techniku,po práci spěchal na pozemek s rostlinami. Po revoluci převedl svou zálibu na živnost. V roce 1995 se k němu přidal i jeho syn Milan. Opět se nejednalo o žádného profesionálního zahradníka, ale o člověka s radostí a citem pro zahradnický obor. V té době se rozrostla velikost pěstební plochy na půl hektaru. Jedna třetina byla vyhrazena kontejnerovaným rostlinám a ve zbylé jsou vysázeny rostliny ve volné půdě. Byla vybudována závlaha, oplocení a rezervoár na studniční vodu k zalévání. Celá pěstební plocha je pod závlahou mikropostřiků a rotačních úderových rozstřikovačů.
Třetím v pořadí je Pavel, který se vyučil zahradníkem na středním odborném učilišti Litomyšl. Po studiu se i on aktivně zapojil do rodinného podniku.

Čarověníky a další sortiment
Průměrný počet zahrad, který rodinný klan Špačků za rok navrhne a vysadí se pohybuje kolem 25 parcel. Z velké většiny jsou osázeny rostlinami z vlastní produkce. K tomu Milan Špaček dodal: „To nám dává možnost plně ručit za vysázené keře a stromy, protože jim věnujeme nejvyšší možnou péči již v naší školce. Myslím, že to je jeden z hlavních důvodů, proč se na nás obrací stále více zákazníků, většinou na doporučení. Samozřejmě tím můžeme eliminovat náklady. Například s dovezenými sazenicemi nemáme nejlepší zkušenosti co se týká ujímání a prospívání.“
Posledních šest let se věnují množení a prodejem čarověníků. Sortiment rostlin je úctyhodný a dosahuje až přes 200 druhů a jejich kultivarů.
Milan Špaček nám prozradil, jak dosahuje úspěchu u zákazníků i přes to, že jim nemůže předložit žádné zahradnické vzdělání. „Mnoho jsem se naučil od svého otce, spoustu informací jsem načerpal z odborné literatury, ale nejcennější jsou praktické zkušenosti s pěstováním a vysazováním rostlin. Pro navrhování zahrad musí v sobě každý objevit určitý cit pro kompozici. Určité praktiky jsem okoukal od jiných zahradníků, ale nejdůležitější je poslouchat zákazníka a snažit se mu ušít zahradu přímo na míru.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *