Malíř podzim

Obdivovat nápadité výtvory zástupců zemědělských a zahradnických škol či podniků, přihlášených do soutěže „Podzimní vazba“, mohli návštěvníci letošního Hortikomplexu. Podzim inspiroval každého účastníka jinak, někteří ho viděly v teplých tónech barev červené, hnědé a žluté, jiným připadal jako melancholický a chladný předchůdce zimy. Organizátoři připravili soutěžní komisi k rozlousknutí těžký oříšek. Ze čtrnácti soutěžících rozdělených do dvou kategorií: junioři do 21 let a senioři nad 21 let, mohl zvítězit vždy jen jeden.

Jako již tradičně hodnotila porota tři připravené úkoly: svícen k slavnostní příležitosti – ze živého materiálu, podzimní věnec k zavěšení – ze suchého materiálu a dekorační kytici ze sušených květů do interiéru. Všechny tři porotou ohodnocené práce určily součtem svých bodů vítěze. Možnost hodnotit jednotlivá díla měli i návštěvníci výstavy.
Za seniory zvítězila na plné čáře Monika Stočková ze Závady, a to jak celkovým obodováním, tak i v rámci jednotlivých soutěžních disciplín. Předvedla nejen ladění barev a tvarů, ale také souhru materiálů – chladného kovu s průzračným sklem. Pro zjemnění svícnu jako dekoraci použila perličky. U juniorů patřilo prvenství SZaŠ Brno–Bohunice. I jejich ztvárnění soutěžních úkolů nepostrádalo moderní a zajímavé prvky.
Nelze opomenout ani ostatní účastníky. Viděli jsme v aranžmá zabudované králičí pletivo, zrcadlo, mřížky z kovu i přírodního materiálu a dokonce i láhev od vína nebo květináčky.
Obecně lze shrnout: poutavost svícnů byla umocněna kombinací živých květin s tvarově i barevně zajímavými svícemi. U kytic se dalo pozorovat odlehčení použitím různých druhů stuh, přírodních i umělých materiálů. Jen u věnečků byl tvar totožný, o to více vynikly rozdíly v použitých materiálech a barevnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *