Louverské vázy

Možná, že i vy jste již „někdy a někde“ obdivovali louverské vázy v různých velikostech, které připomínají obrácené zvony. Tyto vázy, vyrobené z litiny železa, jsou nejkrásnější, když se na nich přirozeně podepisuje čas – když rezaví na zahradě nebo na venkovní terase.

(foto Petr Kopáč)
Jak je známo, zvony před Velikonocemi odlétají do Říma. A tak jsem v tomto „tichém“ čase usadil na lem vázy kroužek z měkkého peří, vnitřek vyplnil kořeny z dubu, které jsem zasouval vodorovně i svisle. V každé váze je skořápka z vajíčka, několik květů Narcissus ’Tete á Tete’, Muscari ’Blue Moon’, Crocus ’Geel’ a Campanula. Toto vše doplňuje Tilandsia, několik větviček, které zlehka zakrývají květy, jen velmi málo zeleně, které je v brzkém jaru ještě velmi poskrovnu.
Celé aranžmá evokuje příjemnou náladu, jako když hledáme na zahradě první jarní květy, které se derou na svět mezi větvičkami, mechem, trávou …
Takovéto vázy můžeme postavit na stůl v zahradě a bude-li nám přát i počasí, můžeme si v jejich blízkosti vypít první jarní čaj nebo kávu.
Ale, co víme určitě, je to, že zvony se z Říma vrátí, tak ať je jim u nás krásně …
Pěkné jaro přeje
Petr Kopáč

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *