Levná zelenina a ovoce od Poláků nejsou závadné

Levná zelenina a ovoce od polských prodejců nejsou zdravotně závadné. Vyplývá to z kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která prověrku těchto potravin před časem provedla v příhraničních oblastech oravskoslezského kraje. Inspektoři zkontrolovali 118 různých dávek ovoce a zeleniny a odhalila pouze tři nedostatky.

Na nedostatky polských výrobků poukazovali především čeští producenti. Poláci totiž často zeleninu i ovoce prodávají za nižší ceny a do příhraničí jezdí nakupovat spousta lidí. Někteří prodejci už navíc nezůstali jen těsně u hranic, ale své zboží přivážejí například na trhy do Ostravy.
Z poznatků inspekce vyplývá, že kvalita potravin a dodržování daných norem v potravinářství se v posledních letech zvyšuje. Na trhu se již téměř neobjevují zdravotně závadné potraviny.
V Moravskoslezském kraji inspektoři provedli v první polovině letošního roku 543 kontrol, tedy zhruba stejně jako loni. K laboratornímu posouzení odebrali 650 vzorků a jako nevyhovující bylo označeno přes 200 z nich. Podle inspekce to však neznamená, že třetina výrobků na trhu je nevyhovujících. Inspektoři totiž kontroly cíleně zaměřují na problémová místa. K nejčastějším nedostatkům odhaleným při kontrolách patřilo nedodržování
skladovacích teplot či viditelné plísně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *