Lednicko-valtický areál dostane 30 milionů ročně

Plán péče o Lednicko-valtický areál, který v úterý schválila vláda, má podle jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka až do roku 2008 přinášet této kulturní a přírodní památce částku 30 milionů korun ročně.

Plyne to podle něj z jednání, která úternímu rozhodnutí kabinetu předcházela. Hejtman věří, že dohoda ministrů přispěje k nalezení peněz ve státním rozpočtu už na příští rok.
Třicet milionů korun je podle Juránka nutných proto, aby Lednicko-valtický areál, zapsaný do roku 1997 v seznamu světového dědictví UNESCO, mezi nejvýznamnějšími světovými památkami zůstal. Tyto peníze nejsou podle něj určeny na základní údržbu areálu, ale na následnou péči.
Lednicko-valtický areál nemá ve svém rozsahu a charakteru v Evropě obdoby. Podle odborníků je takzvanou památkou smíšeného charakteru. Území mezi Lednicí a Valticemi je ale kulturní krajinou, kde stavební památky tvoří s přírodními krásami symbiózu. Areál ale dnes trpí nedostatkem péče, protože v rámci změn struktury veřejné správy byla oddělena památková péče od ochrany přírody.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *