Lahůdky australských domorodců z buše

Australská pošta seznamuje pravidelně veřejnost s nejrůznějšími aspekty specifických přírodních podmínek ať již botanických či zoologických . Proto v loňském roce (3. září 2002) vydala i tuto zajímavou sérii pěti známek o nominální hodnotě 49 c.

Acmena smithii (syn Eugenia ) – martel Smithův – „lilly-pilly“ (čeleď Myrtaceae myrtovité). Středně veliký strom s vejčitými listy až 10 cm velikými, s drobnými bílými kvítky, vytvářející růžové hruškovité plody 8 – 20 mm v průměru.
V Austrálii je rozšířen v Queenslandu, Novém Jižním Walesu a Viktorii
Grevillea juncifolia – grevilea sítinolistá – „Honey grevillea” (čeleď Proteaceae proteovité). Vzpřímený keř až čtyři m vysoký, se zpeřenými listy až 25 cm, zužující se válcovité hrozny žlutooranžových květů se objevují na jaře.
Je rozšířena téměř v celé Austrálii, i v suchých oblastech Severního teritoria.
Santalum acuminatum – santal zašpičatělý –“guandong” (čeleď Santalaceae santalovité). Velký keř nebo poloparasitický strom až 6 m vysoký, s převislými větvemi. Malé zelenavé květy se mění ve 2,5 cm velké, kulovité, leskle červené plody. Využívá se i obchodně zejména v sušších oblastech. Tento druh parazituje na travách.
Rozšířen je rovněž téměř po celé Austrálii (Západní Austrálie, Severní teritorium., Queensland, Nový Jižní Wales, Jižní Austrálie)
Acacia coriacea – kapinice kožovitá (čeleď Mimosaceae citlivkovité). Malý, křovitý strom 3 – 6 m vysoký s bledou korkovitou kůrou a dlouhými šedozelenými listy. Květy jsou bledě žluté a dlouhé, zkroucené lusky jsou zaškrcované. Semena jsou černá, s tvrdým osemením a velkým, jasně oranžovým míškem (arilem).
Tento sucho snášející strom pravidelné tvoří semena a je tak důležitou plodinou pro domorodé obyvatele Austrálie.
Microseris lanceolata – mikroseris kopinatá – “murnong” (čeleď Asteraceae hvězdnicovité). Vytrvalá bylina s hlízovitými kořeny a štíhlými kopinatými listy až 30 cm dlouhými. Jasně žluté květní úbory mají v průměru 3 cma vykvétají na stvolech 20 – 40 cm vysokých. Je podobná smetánce.
Tato rostlina patřila k základním potravinám domorodců v jihovýchodní Austrálii, hlízy byly někdy pojídány za syrova, ale většinou vařeny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *