Kytice vázaná do spirály

Jednou z nejčastěji používaných vazeb u nás je kytice vázaná do spirály neboli do snopu. Základem dobré vazby je jednak vlastní vazba, ale i přípravné kroky, jako je výběr vhodného materiálu, pečlivé očištění stonků bez jejich poškození.

V místě vázání musí být pouze čisté stonky, neboť listy nebo jejich zbytky napomáhají rychlejšímu bakteriálnímu poškození a neestetickému vzhledu. Při správně očištěných stoncích bude místo vázaní místem nejužším.

Nejdříve se sváží k sobě první stonky kolem dokola tak, jak se váží snopy (jednotlivé rostliny se kladou šikmo). Z vybraného rostlinného materiálu se použije jen jeden kus, což napomůže správnému rozdělení květin. Poté, co jsou květiny kolem dokola dobře svázány, stonky se rovně seříznou. Již i základ kytice musí sám stát.

V této fázi se do kytice zapracuje listová zeleň, která dodá kytici na objemu a plnosti. Opět se vraťte ke květinovému materiálu, který v této fázi přidejte po několika kusech z každého druhu na protilehlých místech. Tímto způsobem vytvoříte vyrovnanou kytici.

Zbytek materiálu se zpracuje podle výše popsaného. Pozor, aby se stonky nikde nekřížily! Pokládají se vždy podél sebe v jednom směru, v té samé linii. Nakonec se kytice sváže pomocí úvazku, který nejčastěji používáte. Může to být pevný provázek, lýko, rafie, umělé vlákno nebo gumička. Nikdy ale úvazek neutahujte moc pevně, abyste nepoškodili stonky. Po správném seříznutí stonků (zešikma) je kytice hotova.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *