Křovinořezy – motorové kosy

Křovinořezy, někdy označované jako motorové kosy, jsou dobrými pomocníky k prosvětlování a prořezávání zanedbaných a neudržovaných ploch a koutů, které jsou zarostlé divokým a hustým porostem, zejména s příměsí křovin, rákosí a jiné vegetace, obtížně odstranitelné běžnými ručními či motorovými žacími prostředky.

Proto již dnes patří do nezbytné výbavy nejen drobných zahrádkářů a vlastníků pozemků, ale především podnikatelům a společnostem, které provozují činnost v rámci péče o údržbu veřejné zeleně na sportovištích, v parcích, v náročném terénu a ve všech nadmořských výškách za každého počasí na profesionální úrovni.
Do určité míry lze motorovými kosami nahrazovat při sečení větších problematických plochi rotační, lištové či bubnové sekačky. Křovinořezy jsou vesměs osazeny výkonnými benzinovými motory se solidní a pevnou konstrukcí, jsou mimořádně spolehlivé, mají výbornouakceleraci a jsou nenáročné na údržbu.
Velké oblibě se těší křovinořezy, které jsou tišší, lehčí a celkově šetrnější k životnímu prostředí, než křovinořezy s 2 taktním motorem.
Křovinořezy mají ergonomický design, asymetrická řídítka a nastavitelnou rukojeť, umožňující hodiny práce bez větší námahy. Důmyslný antivibrační systém zabraňuje přenosu vibrací na uživatele křovinořezu. Pohodlí při práci zajišťují ramenní popruhy, na něž se křovinořez jednoduchým způsobem upíná.
Řezným nástrojem je výměnný tří až osminožový travní kotouč či pilový kotouč s různými profily zubů nebo dvou až čtyřstrunná hlava či plastové kotouče na vyžíhání trávy. Řezný nástroj je upevněn na úhlové hlavě na konci trubkové konstrukce křovinořezu.
Srdcem stroje jsou dvoudobé vysokootáčivé motory se zdvihovým objemem 20 – 51 cm3 a výkonem v rozsahu 0,6 – 1,9 kW. Kvalitní příslušenství umožňuje jeho různorodé použití:
– 2 strunná hlava- sekání běžné trávy, plevele a nepotřebných rostlin,
– 3 zubý kotouč – odstranění problémového houští nebo hustého křoví,
– 4 zubý kotouč – je universální, odstranění vysoké trávy, kopřiv, bodláků atd.,
– 8 zubý kotouč – sekání, tvrdé asuché trávy/kopřivy, rákos, kukuřice atd.,
– 80 zubý kotouč – snadné a čisté odstranění větví a hustého křovinatého porostu.
S křovinořezy jako výkonnými stroji by měli pracovat jen silní a zkušení pracovníci. Pro nepovolaného je to nebezpečná zbraň, která se může v nestřeženém okamžiku obrátit proti majiteli nebo i jeho spolupracovníkům. Profesionální stroje dokážou i porážet malé stromky při probírce. Proto zahradníci nebo dřevorubci, kteří s nimi pracují denně, musí pravidelně absolvovat bezpečnostní školení. Na závěr pár slov k bezpečnosti práce:
– při sekání na zahradě stačí pevná obuv, opatrnější si vezmou rukavice a ochranné brýle nebo síťku přes oči,
– práce s motorovou kosou vyžaduje pevný závěs stroje přes rameno a práce výkonnějšího křovinořezu bez sluchátek a bezpečnostní přilby by neměla být ani myslitelná,
– u všech strojů je potřeba pravidelně kontrolovat všechny kryty a šrouby. Zvláště důležitý je kryt u křovinořezu, který brání odlétnutí poškozeného řezacího kotouče.
V našich obchodech se zahradní a malou zemědělskou mechanizací se setkáváme s tradičními výrobci Brill, Honda, Husqvarna, Jonsered, Mc Culloch, Mountfield a Still.
Z českých výrobců vysokou kvalitou a novinkami stále překvapuje zejména VARI-Honda, a.s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *